Kołdra obciążeniowa jest istotnym elementem terapii sensorycznej, której celem jest polepszenie koncentracji i zrelaksowanie dzieci i osób dorosłych z zaburzeniami takimi jak autyzm, ADHD, zespół Downa i zespół Aspergera. Podczas snu kołdra delikatnie naciska na ciało i ożywia układ proprioceptywny, co powoduje ogólne rozluźnienie organizmu. Kołdra sensoryczna wpływa terapeutycznie i uspokaja osoby, które ze względu na swoją chorobę wykazują zachowania agresywne. Szyciem kołder sensorycznych zajmuję się od kilku lati za każdym razem szczególną uwagę zwracam na dobór lekkich i ekologicznych materiałów, które nie powodują przegrzania organizmu, a także na kolorową stylistykę moich produktów, dopasowaną do potrzeb moich Klientów.
Osoby z zaburzeniami takimi jak zespół Downa, zespół Aspergera, ADHD czy autyzm bywają pobudzone, impulsywne, nie potrafią się skupić i szybko się denerwują. Dodatkowo zaburzony układ proprioceptywny powoduje, że dzieci nie mają świadomości własnego ciała, co potęguje uczucie lęku i agresji. Terapia sensoryczna pomaga w odzyskaniu pewności siebie, polepsza koncentrację i redukuje poziom agresji. Stosowana podczas terapii kołdra sensoryczna, poprzez delikatny nacisk ciała sprawia, że pacjent staje się mniej agresywny i bardziej zrelaksowany. Wyposażona jest w żwirek, który lekko obciążając ciało pacjenta, pobudza receptory układu proprioceptywnego znajdujące się w naszych kończynach. Kołdra obciążeniowa powinna podobać się dziecku, dlatego też szyje się ją z oddychających i wielobarwnych materiałów, dobierając styl do wymagań małego pacjenta. Polecane są stonowane i pastelowe kolory, które dziecko chętnie wybiera.
Kołdra sensoryczna jest doskonałym uzupełnieniem terapii sensorycznej i można ją stosować bez uprzedniej konsultacji z specjalistą. Dobrze dopasowana jest bezpiecznym i, co najważniejsze, skutecznym rozwiązaniem terapeutycznym. Na długo zachowuje swoje właściwości i może być stosowana o każdej porze roku. Wyprodukowana jest z 100% naturalnej bawełny, przez co dziecko odczuwa duży komfort z jest stosowania. Kolorowa, ozdobiona w przyjazne dziecku wzory, będzie ich ulubioną zabawką. Jednak kołdra sensoryczna powinna być dobrze dopasowana do wagi i wzrostu dziecka, tak, aby nie powodowała negatywnych dolegliwości. Zaleca się jej stosowanie osobom z zaburzeniami psychoruchowymi, sensorycznymi i genetycznymi.
Wybór kołdry sensorycznej nie może być przypadkowy. Zawsze należy dokładnie dostosować kołdrę do wagi i rozmiarów dziecka, tak aby kołdra nie wżyła zbyt dużo, gdyż wtedy może zaszkodzić, a nie pomóc. Kołdra obciążeniowa nie powinna przekraczać 15 % wagi dziecka. Tylko wtedy nie obciąży zbyt ciała dziecka, co może spowodować zbyt mocne pobudzenie receptorów układu proprioceptywnego. Długość kołdry powinna być o 20 cm dłuższa niż wzrost dziecka, tak aby było ono w stanie się swobodnie przykryć. Odpowiednio dobrana kołdra równo rozkłada się na powierzchni ciała dziecka. Materiał, z którego kołdra sensoryczna jest uszyta powinien być w 100% naturalny. Najlepszym surowcem dla kołder sensorycznych jest bawełna. Kołdry wypełniane są żwirkiem akwarystycznym lub granulatem.
System proprioceptywny wpływa na orientację położenia części naszego ciała. Receptory tego układu znajdują się w naszych kończynach. Przewodzą one bodźce z zewnątrz, które dalej informują nasz mózg o ucisku, rozciągnięciu i ustawieniu naszego ciała wobec samego siebie. Układ ten sprawia, że wiemy jak ustawione jest nasze ciało bez patrzenia na nie. System proprioceptywny odgrywa ważną funkcję w naszym ciele, gdyż odpowiedzialny jest za koordynację wzrokowo-ruchową. Jakiekolwiek zaburzenia w obrębie układu proprioceptywnego mają wpływ na rozwój agresji, impulsywności, na brak koncentracji i brak koordynacji psychoruchowej. Terapia integracji sensorycznej, poprzez wspólną zabawę i ćwiczenia, poprawia integrację w całym układzie nerwowym. Jest szczególnie ważnaistotna przy zaburzeniach genetycznych takich jak zespół Downa, zespół Aspergera, ADHD czy autyzm, przy których występuje podwrażliwość na impulsy z zewnątrz. W trakcie zajęć bardzo często używa się kołderki sensoryczne, które delikatnie uciskając receptory układu proprioceptywnego, stymulują je do działania.
Własnoręcznie szyte kołdry obciążeniowe są wyjątkowe, kolorowe i dobre dla alergików. Tworzę kołdry z jedynie naturalnych materiałów o najwyższej jakości, takich jak bawełna i flanela bawełniana. Materiały te zapewniają Komfort użytkowania, gdyż mogą być prane mechanicznie. Szycie to moja największa pasja. Zawsze staram się, aby każda kołdra obciążeniowa była wyjątkowa, stworzona z myślą o danym dziecku. Wraz z rodzicami ustalam wymiary kołdry, jej kolor i dekoracje. Wykorzystuję moją wyobraźnię i najnowsze trendy w w zakresie mody dziecięcej. Największym priorytetem jest dla mnie radość dziecka, dla którego kołderka jest po prostu przyjacielem. Ceny kołder obciążeniowych kształtują się w zależności od rozmiaru, użytego materiału i wypełnienia. Kołdra obciążeniowa to najlepsze rozwiązanie dla Twojego dziecka.