Ekrany LED - Bandy LED - Telebimy - Wynajem ekranów LED - Investtech
Kupno, czy wynajem ekranów led? Zdecyduj sam
26 sierpnia, 2016
Jak muzyka do nauki działa na Twój mózg?
28 sierpnia, 2016

”Gdzie rolnik jest nędzny, tam cały kraj nędzny” przysłowie polskie

Kluczowym zadaniem produkcji pożywienia jest – niezmiennie od wieków – zaspokajanie przybierającego na sile poziomu „pochłaniania” przez ludzi artykułów rolniczych. Dzisiaj odnotowano większe zainteresowanie produktami pochodzenia naturalnego, czyli bez barwników, konserwantów czy wzmacniaczy smaku. Nie tylko samo spożycie jest kłopotem, lecz także wyrzucanie. Według „Raportu Federacji Polskich Banków Żywności” z 2013 roku w pierwszej kolejności idą do kosza na śmieci wędliny, pieczywo, warzywa, owoce, przetwory mleczne, kartofle, a później posiłki gotowe, mleko, sery, mięso, ryby oraz jajka. Czynnikami sprawczymi są m. in.: nie sprawdzenie czasu ważności, nazbyt obfite porcje jedzenia, kupno artykułu nie spełniającego oczekiwań wobec jakości, złe przechowywanie, zbyt duże zakupy, brak koncepcji na już zakupione artykuły.
Coraz więcej klientów dzięki badaniom naukowym w rolnictwie, które nieustannie ewoluuje, wprowadza zaawansowane technologie pod swoje „strzechy” i nie łączy się to z koszeniem zboża sierpem bądź kosą. Wspomniany problem w klasyczny sposób został podkreślony w adaptacji powieści Edwarda Redlińskiego „Konopielka”, gdzie bohaterowie są odseparowani od zdobyczy nowych technologii bagnem i przenigdy nie znali, np. radia. Pojazdy wolnobieżne, takie jak kombajny, kosiarki, prasy przeszły istotne przeobrażenia. Siatka rolnicza również posiada bogatą historię, a dziś surowce, z których jest wytworzona oraz rozmaite schematy produkcji są coraz solidniejsze. Rolnicy w naszym kraju nie domyślali się na czym polega postęp technologiczny na wsi, dopóki na własny użytek nie zaczęli wprowadzać lepszych, bardziej prężnych rozwiązań.

Czym jest minimalna i średnia wytrzymałość siatki rolniczej?

Jeżeli mamy do czynienia z siatką do sprasowywania (np. do sianokiszonki) uwzględniane są głównie dwie cechy: wytrzymałość oraz długość. Te klasyczne są cięższe niż nowoczesne, bowiem jest to bezpośrednio powiązane z odmiennym sposobem wytwarzania. Spora liczba rolników mniema, że gramatura siatki jest wynikiem dobrej jakości. Nic bardziej mylnego! Masywniejsze są siatki polietylenowe, delikatniejsze – z zaawansowanych polimerów. Wykonawcy siatek rolniczych umieszczają na produkcie z reguły zaledwie jeden z dwóch atrybutów, który ma horrendalny wpływ na komfort obsługi oraz stan balotowania. Pierwszym jest tzw. średnia trwałość siatki. Z czym to się w zasadzie łączy? Jest ona produkowana z uwzględnieniem ustalonej tolerancji, innymi słowy cechy każdego egzemplarza mogą różnić się plus-minus wobec tych napisanych na opakowaniu. Poniektórzy wytwórcy nie są z tego powodu w stanie zagwarantować oczekiwanej jakości swojego produktu. Minimalna wytrzymałość zawiera w sobie najniższą granicę tolerancji i jest na 100% zatwierdzona – nie może być niższa. Wyjątkową rolę pełni wdrożona technologia: czy siatka do balotów posiada skręt klasyczny (raszlowy) czy „Web-Lock”. Tradycyjny jest wykorzystywany również w produkcji kobiecych rajstop, swetrów, czy skarpet. Jego wadą jest szybkie prucie się, a konsekwencją zniszczone przez prasę włókna. Następna bela nie będzie już poprawnie owinięta. „Web-Lock” przeciwdziała przedstawione działanie.

Wyzwanie współczesnego rolnika – być ekonomicznym

Ulepszonym, intensyfikującym pracę i bardziej komfortowym pomysłem jest siatka rolnicza hybrydowa, którą można wykorzystywać w prasach dowolnych producentów. Jest to niezwykłe udogodnienie, ponieważ sprawdzi się praktycznie w każdych warunkach. Jest raczej solidniejsza (modelowane są mocniejsze bele), dłuższa (nie trzeba co chwilę podmieniać rolki) oraz mniej kosztowna (należność za jeden metr jest niższa). Jej kluczowym zadaniem jest balotowanie siana, słomy, sianokiszonki, torfu, kukurydzy, a nawet odpadów. Posiada opatentowany program uproszczający nałożenie i przemieszczanie się od razu w zakładanym kierunku. Jakkolwiek rdzeń nie wystaje z palety i sprawdza się nawet w bardzo wymagających warunkach, m.in. kiedy siąpi deszcz. Technologia hybrydowa, czyli jednoczenia w całość tego, co jednostkowo się wyklucza, wytworzyła się na gruncie skrupulatnych badań laboratoryjnych nadzorowanych w zakładach przemysłowych i na uniwersytetach, ścisłej obserwacji jakości, badań bezpośrednich (polowych) i przy wsparciu samych użytkowników, którzy przedstawione siatki wypróbowali „na własnej skórze”. Producentów tej klasy siatek trzeba pochwalić za: dodanie podwójnej pręgi ostrzegającej przed końcem rolki oraz bezproblemowe zawijanie beli (tym samym eliminowanie „rękawów”). Czasami zdarza się,że nawet hybryda się ”obdziera”. Należy ją nawinąć na 3 rolki wyrównujące w prasie, zaś nie na 5 (jak proponuje instrukcja obsługi). Nawet wyschniętą i łamliwą słomę można nią stopniowo ”opatulić”, ponieważ wyróżnia się niezwykłą przyczepnością.

Chcesz znaleźć producenta siatek rolniczych? Zajrzyj na stronę internetową firmy Benmar, gdzie poznasz kompletną ofertę i wskazówki dojazdu: siatka do balotów.

Strona używa cookies
Ok