W teraźniejszych czasach, gdy dobra materialne stały się dla wielu osób najważniejszymi rzeczami w życiu, ciężko o podarek, który zaspokoiłby oczekiwania osoby przyjmującej dar. Na szczęście w niektórych grupach ciągle dominuje odczucie, że nie jest istotny wkład finansowy, a zamiar osoby, która daje upominek i symbolika danego prezentu.
Podobnych sytuacji nie musimy długo wyszukiwać, starczy przyjrzeć się okazjom połączonymi z religią. W naszej tradycji jest to chrzest, sakrament komunii, sakrament bierzmowania czy ceremonia ślubna – uroczystości o wymiarze duchowym, wydarzenia ważne dla ich współuczestników. W wypadku ceremonii połączonych z wiarą najistotniejsza jest (niewątpliwie poza obcowaniem z Bogiem) okazja dzielenia się tak istotnym momentem z najbliższymi nam osobami. A zaproszeni uczestnicy chcąc dać wyraz swojej radości, obdarowują osoby, których ceremonia dotyczy.
Mając na uwadze, że na płaszczyźnie poprzednich kilku lat jednak przekształciło się podejście dotyczące doboru podarunku, to i tak jak na dłoni widać, że dla osób praktykujących wiarę, sakramenty nadal posiadają wymiar duchowy. Dla nich szczególnie liczy się przeżycie religijne oraz sposobność uczestnictwa w tak znaczącym dniu. Chcąc to unaocznić, przekazują one skromne podarki, które mają zaakcentować charakter sakramentu i podkreślać religijne przesłanie. Tego typu upominkami są dewocjonalia.
Dewocjonalia to szeroko zrozumiane rzeczy dotyczące kultu wyznaniowego, udostępnione w sprzedaży w sklepach, Internecie, bądź na targach przy okazji różnorakiego typu uroczystości powiązanych z religią. Pośród dewocjonaliów największym zainteresowaniem cieszą się zdecydowanie różańce, książeczki do nabożeństwa, tabliczki z podobiznami świętych, obrazki srebrne, krzyże, świece i łańcuszki srebrne z medalikami.
Wpisało się to w naszą tradycję, że na czas chrztu rodzice chrzestni podarowują dziecku świecę i prezentują białą szatkę. Świeca będzie na czas chrztu zapalona z rąk ojca chrzestnego, a szatką matka chrzestna przyozdobi swojego chrzestnego. Świeca oznacza życie, jej ogień odnowienie a także wyjątkowość wiary. Ponadto szatka jest wyrazem błogosławieństwa, a jej kolor – biały – to znak czystości.
Na tym jednak nie koniec. Chcąc podarować nowemu członkowi wspólnoty katolickiej coś trwałego, coś co będzie mu zawsze przypominać o chwili, w której przyjął sakrament chrztu niezmiernie często ich wybór to łańcuszek srebrny z wisiorkiem czy obrazek srebrny z podobizną aniołów bądź Rodziny Świętej. Są to drobiazgi, które będą pomagały w wierze nowemu uczestnikowi wspólnoty przez resztę jego chrześcijańskiej drogi.
Oprócz Starego i Nowego Testamentu nadal bardzo lubianymi upominkami komunijnymi są łańcuszki srebrne z medalikami czy różańce. I tutaj można właściwie spytać, czy jeśli łańcuszek wykonany jest ze srebra, to czy rzeczywiście jest to podarunek wytrzymały. Uspokajamy – nie ma powodu do obaw – srebro, o które odpowiednio się troszczy, będzie służyło przez długi czas.
Gdy idzie natomiast o różańce, to jest to prezent, który jest doskonały dla osoby, która właśnie przyjęła sakrament Pierwszej Komunii Świętej. Różańce to są przedmioty, które pomagają nam w modlitwie. Jednak nie oznacza to, że nie mógłby on być jedyny w swoim rodzaju. Wśród klasycznych różańców możemy odnaleźć i takie, które charakteryzują się pięknymi kolorami i ciekawym wykonaniem. Dla 9-latka jest to kolejna wartość, dając taki różaniec, sprawicie ogromną przyjemność i podkreślicie unikalność momentu. I tak do wyboru są różańce białe, różańce fioletowe, różańce błękitne, lub klasyczne grafitowe różańce. Prócz barwy różańce różnią się także projektem – niekiedy koraliki przypominają serduszka, czasem są to wydłużone perełki bądź bryłki. Wszystko to powoduje, że różańce wyglądają jak małe dzieła sztuki.
Wśród dużego wyboru dewocjonaliów trzeba nad obrazkami srebrnymi z podobiznami Rodziny Świętej. Czemu akurat obrazki srebrne? Oprócz naturalnie faktu, że ukazują one Syna Bożego Madonnę i Józefa, to idzie również, co tu ukrywać, o aspekty estetyczne.
Obrazki srebrne cechują się delikatnością, niezawodnością wykonania jak i prostotą, co sprawia, że będą idealnie łączyć się z każdym wnętrzem. Nic więc niezwykłego, że to właśnie one cieszą się obecnie sporą uwagą wśród nabywców.
Pamiętajcie, że w upominkach komunijnych, prezentach na chrzest bądź ślub nie idzie o to, by nabyć podarek jak największy cenowo, jak najbardziej nowoczesny. W sakramencie ważny jest na pierwszym miejscu wymiar duchowy, a drobne podarunki w postaci dewocjonaliów powinny wiarę wzmocnić – dewocjonalia są najwłaściwszym tego przykładem.
Jak widać wśród najczęstszych dewocjonaliów ludzie wciąż kupują klasyczne prezenty: różańce, łańcuszki srebrne, obrazki srebrne czy świece. Praktycznie każde z nich będzie najlepszym i pięknym darem, którym będziesz mógł wyrazić swoją radość dając go osobie, która dopiero co przyjęła sakrament, niezależnie od charakteru imprezy: sakrament chrztu, komunia, sakrament bierzmowania lub ślub.
Zatem jeśli pragniesz sprawić swym najukochańszym przyjemność i wraz z nimi celebrować sakrament, podaruj coś oryginalnego, np. różańce – wybierz odnośnik, aby sprawdzić, które inne dewocjonalia warto podarować swoim bliskim.