Kompletna produkcja cechuje się kompletowaniem całych produktów od chwili podawania opakowania, przez wkładanie produktu, a potem zamykanie, aż do etykieciarki. To co najczęściej przyciąga kupującego do towaru na półce sklepowej zwykle jest właśnie ciekawa etykieta i żeby znalazła się ona na towarze, jednym z najlepszych oraz szczególnie produktywnych rozwiązań jest zastosowanie innowacyjnych etykieciarek dla linii produkcyjnej.
Etykiety są bardzo odmienne oraz nie muszą być zwykłymi naklejkami. Są to również etykiety w formie nakładki nakładane na 2 lub 3 butelki, tworzące opakowania bi-pack i tri-pak. O sposobie etykietowania oraz ile etykiet faktycznie pojawi się na towarze, określają np.: rodzaj etykiet, orientacja optyczna produktu czy wydajność linii produkcyjnej. Nowoczesne etykieciarki mogą dodawać od 1 do 8 etykiet na raz z szybkością ok. 60 towarów przez minutę, a za sprawą nowoczesnej technologii wyposażone są w funkcje, poprzez które nakładają etykiety w sposób precyzyjny oraz na podstawie projektu. Dla przykładu to są fotokomórki odczytujące położenia markera lub położenia etykiety; światłowodowe czujniki i kamery do weryfikacji szwów i grawerów na opakowaniach.
Mimo coraz to nowszych trendów na rynku maszyny etykietujące są przystosowane do dodawania etykiet o różnych wzorach na różnych formach opakowań – obok prostokątnych także pojemników cylindrycznych, płaskich czy stożkowych. Podobnie w zakresie materiałów, z jakich wykonane są opakowania. Etykieciarki są sprawdzone w aplikacji etykiet np. na aluminium, szkło, papier, PET czy HDPE. To gwarantuje sporo możliwości pod względem przygotowania produktu, który zainteresuje konsumenta.
Jak dodawane są etykiety?
Jak już wspomnieliśmy etykiety przyjmują odmienne formy i są dodawane do produktu w różny sposób. Maszyny etykietujące przystosowane są do etykietowania towarów oraz opakowań płaskich, kwadratowych czy okrągłych. Możliwe jest dodawanie etykiet od dołu i od góry, a nawet etykietowanie boczne oraz przez krawędź towaru. W ofercie dostępne są także automaty etykietujące, które tak samo drukują etykietę, a następnie ją nakładają na produkt.
Aby etykieta prawidłowo trzymała się opakowania powinna być zaaplikowana do niego odpowiednią metodą. Z reguły wykorzystywane technologie etykietowania towarów to etykietowanie przy zastosowaniu kleju zimnego, hot-melt termopotliwego kleju, samoprzylepnych etykiet, etykiet plastikowych adhesleeve, etykiet sleeve termokurczliwego PVC i PET i innych. Metoda zawsze dopasowana jest do formy opakowania.
Etykieciarki automatyczne – czy warto?
Automatyczne aplikatory etykiet opierają się na technologii modułowej. Etykieciarki dopasowywane są do wymagań klienta, tak by były dopasowane do konkretnej linii produkcyjnej w obszarze możliwości oraz szybkości pracy. Sprzedawcy automatycznych maszyn etykietujących zawsze pomagają, starając się dobrać właściwą etykieciarkę do potrzeb klienta i jego produkcji.
Współczesne maszyny etykietujące przygotowane są do nieprzerwanej pracy, bez zbędnych przestojów nawet przy widocznych obciążeniach maszyny. Także w momencie wymiany rolki z etykietami technika nastawiona jest na sprawny powrót do działania. Oprócz tego poprzez zdolność etykietowania kilku opakowań podczas jednej minuty linia produkcyjna korzystająca z automatycznej maszyny etykietującej osiąga większą wydajność i efektywność pracy.
Musimy wspomnieć, że maszyny etykietujące budowane są z najlepszej jakości materiałów. Przez to maszyna jest trwała oraz zapewnia wydajną pracę. Powinno się często kontrolować urządzenie, oceniać jej wymagania, aby działała sprawnie oraz bez zarzutu. Ponadto w chwili, jeżeli będzie niezbędna część zamienna, do zdobycia części oryginalne. Ponadto obsługa etykieciarki również nie należy do skomplikowanych zdolności. Kokpit jest prosty oraz pozwala na stałe sprawdzanie i zmiany wytycznych etykieciarki.
Co należy do zalet maszyn etykietujących
Etykieciarki posiadają mnóstwo zalet, jakie dobrze jest wskazać przedsiębiorcy, który ma zamiar włączyć automatyczną maszynę etykietującą do swojej linii produkcyjnej. Przede wszystkim jest to łatwa oraz intuicyjna obsługa zbudowana w oparciu o kokpit stworzony z myślą o pracownikach. Ponadto maszyny etykietujące mają ustalone parametry dodawania etykiet. Stworzone zostały , aby były szybkie w myciu, możliwe do konserwacji, a sama zamiana rolek z etykietami odbywała się błyskawicznie.
Ponadto nowoczesne maszyny etykietujące są tak budowane, by niezawodnie etykietowały na różnych typach opakowań, w dopasowanych formatach etykiet. Kluczową zaletą maszyn etykietujących jest również to, że dokładnie aplikują etykiety i są wyposażone w technologie kontroli jakości, jakie oceniają tak samo etykietę a także prawidłowość jej położenia.
Warto wspomnieć, że odpowiednia jakość materiałów oznacza trwałą konstrukcję maszyn etykietujących oraz minimalizuje ryzyko usterek. Tą metodą obniżają się też koszty powiązane z naprawą. Z kolei ciągłość działania i szybka wymiana rolek etykiet to widoczna ekonomiczność i wydajność w zachowanych pieniądzach.
Te i wiele innych zalet na pewno mogą przekonać, że opłaca się posiadać nowoczesną maszynę etykietującą na swojej produkcji.