W Polsce osoba mająca posadę notariusza zajmuje bardzo istotną pozycję, ponieważ wcale nie jest tylko – jak to się prosto określa – „osobą zaufania publicznego”, lecz także kimś, kto doskonale orientuje się w meandrach prawa. Notariusz jest stąd funkcjonariuszem publicznym – podobnie jak stróż prawa – oraz jego celem jest chronienie interesów Klienta. Do kancelarii notarialnej zawsze wędruje się z dokładną sprawą i trzeba przynieść ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty. Te, jakie będą przez niego sporządzone są uznawane jak dokumenty administracyjne i posiadają tzw. moc prawną. Inaczej mówiąc, to co było w nich wprowadzone zaczyna obowiązywać. Nikogo więc nie powinno zastanawiać, że do kancelarii notarialnej bezwarunkowo musimy wziąć, np. umowy dotyczące majątku, umowę o rozdzielności majątkowej bądź umowę kupna-sprzedaży domu.
Najistotniejszym obowiązkiem notariusza jest pracowanie zgodnie z imperatywami prawa, jednogłośnie z osiągniętą widzą oraz kwalifikacjami. Krótko mówiąc nie może więc dojść do „pogwałcenia” przepisów, kiedy osoba mająca posadę notariusza z rozmysłem wyzyskuje swoich Klientów wprowadzając w życie liczne niedociągnięcia i przeinaczenia. Każdego notariusza obliguje Kodeks Etyki Zawodowej, który dokładnie wskazuje na to, w jaki sposób rejenci są zobowiązani postępować.
Deklaracje, które przygotowujemy sami, np. umowę podnajmu mieszkania, zaświadczenie o pełnomocnictwie albo zaświadczenia o wręczeniu darowizny, krótko mówiąc nie są objęte obowiązkowym potwierdzaniem przez notariusza. Zwykle widnieje przy nich pieczęć notarialna, jeśli zależy nam na tym, ażeby podnieść wagę oraz uczciwość określonego dokumentu. Ściślej mówiąc – w ogóle nie ma takiego zobowiązania, stąd nie powinniśmy martwić się o dodatkowe zaświadczenia.
Polskie prawo uznaje jednak takie okoliczności, w których notariusz jest najzwyczajniej w świecie wskazany. Zaliczają się do nich papiery, jakie bez jego pieczęci są traktowane za nieważne.
Umowy kupna oraz zbycia jakichkolwiek nieruchomości – mieszkań, domków jednorodzinnych, działek pod budowę, terenów gospodarskich, działek hobbystycznych itp.
Ofiarowanie darowizny, jeżeli ofiarą jest nieruchomość
Darowizna działki
Umowa małżonków o osobnych majątkach, czyli tzw. intercyza
Rozdział spadku, w przypadku kiedy należy do niego jakaś nieruchomość
Dokumenty dla spółek, np. zbycie udziałów
Przytoczone powyżej dokumenty muszą posiadać stanowczo pieczęcie i podpis notariusza. Inne nie muszą mieć wyglądu aktu notarialnego, można sporządzać je w dowolny sposób. Należałoby pamiętać, że jedynie umowy zaakceptowane przed rejentem faktycznie są zgodne z literą prawa.
Jeżeli mamy na względzie spółki handlowe, wówczas obowiązkowo muszą one zawierać w asyście notariusza, przykładowo zawiązanie spółki akcyjnej, papiery dotyczące kapitału firmowego, dokumenty tyczące się przejęcia poprzez współwłaściciela wyznaczonej części udziałów.
Stworzenie umowy w Kancelarii Notarialnej i uzupełnienie jej pieczątką i autografem notariusza podlega stosownym taksom. Są one stosunkowo spore, jednak zależne są zwłaszcza od wartości przedmiotu umowy. Jeśli ktoś chce odstąpić rezydencję wartą kilka milionów złotych, wówczas musi koniecznie liczyć się z wysokimi kwotami. Ostateczna taksa jest wyznaczona poprzez Ministra Sprawiedliwości, jednak i tak jest ona okazała. Notariusze wcale nie są zobowiązani do wprowadzania najwyższych odpłatności, a co najistotniejsze – „walka” między notariuszami sama wymusza ich zredukowanie. Do notariusza chodzimy zwłaszcza w wyjątkowo ważnych sytuacjach, czyli takich które potrzebują pokwitowania przez osobę trzecią czy pragniemy przechować ogromną kwotę pieniędzy.
Prócz tego, że rejent musi obligatoryjnie wziąć za swoją pracę wynagrodzenie, pamiętajmy, by opłacić podatek, przykładowo od czynności cywilnoprawnych oraz uiścić opłaty sądowe. Należności owe są wydawane poprzez notariusza odpowiedniemu urzędowi skarbowemu lub sądowi. Na każdym dokumencie wystarczy rzetelnie skontrolować, co powinniśmy spłacić. Bardzo często Klienci telefonują do Kancelarii w Toruniu i pragną szybko uzyskać informacje dotyczące tego, ile wynoszą wszystkie należności. Wyłącznie w przypadku taksy notarialnej istnieje szansa negocjacji ceny, bowiem na pozostałe odpłatności osoba pełniąca funkcję notariusza najzwyczajniej w świecie nie ma wpływu.
Przede wszystkim – rejenci nie mogą podejmować się zajęć, które przeszkadzałyby w dowolnym sensie w spełnianiu obowiązków osoby zaufania publicznego. Osoba mająca posadę notariusza w ogóle nie może zatem zajmować się handlem, pośrednictwem (np. nieruchomości) czy doradzaniem w biznesie.
Po drugie – ogólnie rzecz ujmując nie może mieć innej pracy bez wiedzy izby notarialnej, może to być jednak zawód uczonego, nauczyciela lub będącego powiązaniem obu.
Po trzecie – pod jednakową nazwą ma możliwość realizować swoje cele kilku notariuszy (np. w formie spółki cywilnej) jednak z ograniczoną odpowiedzialnością.
Jeżeli planujesz wiedzieć więcej, kliknij w odnośnik obok – Notariusz Toruń