skuteczne odchudzanie odchudzanie toruń modelowanie sylwetki
Płaski brzuch, czyli jak się odchudzać
30 marca, 2017
Wynajem ekranów LED wynajem telebimów obsługa techniczna imprez
Jaki ekran LED wybrać? Wielkość, jasność i jakość
6 kwietnia, 2017

Kto może żądać alimentów? Porady adwokata

Adwokat Kancelaria Adwokacka Toruń Alimenty

Alimenty na dziecko – komu przysługują i jak je uzyskać?

Powinnością wszystkich rodziców jest utrzymanie dziecka aż do czasu osiągnięcia przez nie pełnoletności, natomiast w przypadku dzieci upośledzonych ciężar ten mówiąc w skrócie nie wygasa właściwie nigdy. Do czasu, gdy dziecko absolutnie nie może samo na siebie zarabiać, czyli zapewnić sobie wszelkich podstawowych środków do życia, wtedy oczywiście rodzice koniecznie muszą wypełniać taki obowiązek. Wyłącznie w sytuacji, kiedy kapitał dziecka jest duży oraz może mu ten byt zagwarantować, wtedy rodzice bynajmniej nie są zobowiązani płacić na nie alimentów. Brak zdolności dziecka do indywidualnego utrzymania się jest fundamentalnym warunkiem zatwierdzania przez sąd alimentów.

Naturalnie najpierw sytuacja rysuje się nam w taki sposób, że jedno spośród rodziców przychodzi do jednej z Kancelarii Adwokackich w Toruniu i pyta o pomoc przy pisaniu pozwu o rozwód oraz o reprezentowanie w trakcie trwania sprawy rozwodowej. Dopiero w dalszej kolejności na konkretnego z byłych małżonków są narzucane alimenty.

Obowiązek alimentacyjny funkcjonuje od terminu narodzin dziecka aż do czasu, gdy będzie ono potrafiło egzystować na własną rękę. Uniezależnienie się w zasadzie nie jest równoznaczne ze skończeniem 18 lat i zdobyciem dowodu osobistego. Tak naprawdę żaden przepis nie pokazuje ile lat konkretnie powinno skończyć dziecko, gdyż każdy przypadek musi być przestudiowany indywidualnie. Punktem odniesienia może być przywędrowanie ojca do kancelarii notarialnej w sytuacji niewypłacania alimentów, bo był on przeświadczony, że skończenie przez córkę 18 lat jest tożsame z końcem ich opłacania. W trakcie narady okazuje się jednak, iż niepełnoletnie dziecko kontynuuje naukę na studiach lub posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności i nigdy nie będzie miało możliwości się uniezależnić wskutek skomplikowanej choroby, m in. psychicznej.

W jakich sytuacjach rodzice nie są zwolnieni z płacenia alimentów?

Istnieje kilka okoliczności, jakie w ogóle nie zwalniają rodziców z ciężaru opłacania alimentów. Jedną z nich jest ożenek (czy zamęście) z równoczesną niemożnością autonomicznego zarabiania na życie. Naturalnie na starcie partnerzy sobie pomagają we wszelakich życiowych sprawach, stąd jeżeli jedno spośród nich zarabia bardzo dużo oraz potrafi współmałżonka utrzymać, w takiej sytuacji rodzice bynajmniej nie muszą już sponsorować dziecka. Jeżeli jednak mamy kontakt z sytuacją przeciwną – współmałżonek krótko mówiąc nie może zabezpieczyć bytu obojgu – wówczas rodzice mają obowiązek pomóc. Niekiedy rzecz jest natomiast tak zawikłana, iż usługa rzetelnej kancelarii jest praktycznie nieodzowna.

Alimenty muszą uiszczać rodzice na własne niepełnosprawne dziecko, które w ogóle nie potrafi samo na siebie zarabiać. Posiada znaczny, umiarkowany lub lekki stopnień niepełnosprawności lub orzeczenie ZUS-u o niezdolności do pracy. I nie ma tu znaczenia argument omawianego stanu rzeczy, np. gdy niepełnoletnie dziecko nadużywa napojów wysokoprocentowych lub bierze twarde narkotyki. Innymi słowy, dziecko z nieuleczalną chorobą fizyczną czy psychiczną koniecznie muszą utrzymywać oboje rodzice. Często do prawników z Torunia przychodzą rodzice, którzy absolutnie nie zamierzają kalekiego dziecka finansować oraz podejmują się wszelkich czynności – oczywiście ironicznie – ażeby nie spłacać alimentów i uwolnić się od „balastu”.

Pełnoletnie dziecko może otrzymywać alimenty także wtedy, kiedy ukończyło 18 lat, nie chodzi do szkoły, nie zostało nigdzie zatrudnione oraz nie może znaleźć zatrudnienia. Jeżeli planuje pozyskać alimenty od swoich rodziców, musi koniecznie dowieść, że jego sytuacja życiowa jest fatalna, m in. żyje w niedostatku.

Alimenty z pewnością zyska każde dziecko, które pobiera naukę, m in. w szkole policealnej czy na uczelni wyższej. Zasadniczo, do czasu gdy dziecko się uczy, rodzice są zobowiązani płacić alimenty. Ustąpienie obowiązku alimentacyjnego ma miejsce dopiero w jednej sytuacji – kiedy córka, pomimo iż chodzi do szkoły – jest w stanie samo się utrzymać.

W jakich sytuacjach rodzice nie muszą już płacić alimentów?

Matka i ojciec nie muszą spłacać alimentów wówczas, gdy dziecko ma takie przychody, że potrafi opłacić całościowe koszty życia, przykładowo sfinansować lokum, jedzenie, media i różne inne niezbędne do odpowiedniego bytowania rzeczy. Zarobkiem w ogóle nie musi koniecznie być w owym przypadku tylko zatrudnienie na cały etat, ale też renta socjalna, stypendia uzyskiwane na uczelni bądź przychody otrzymywane przez pracujące rodzeństwo. Nieraz w efekcie sporów z jednym z rodziców dochodzi do rozprawy w sądzie. Córka wynajmuje któregoś z adwokatów z Torunia oraz walczy z rodzicami, bowiem ma zatrudnienie w wymiarze 1/5 etatu etatu i nie posiada tak naprawdę środków do normalnego funkcjonowania.

Obowiązek alimentacyjny wygasa czasem przed osiągnięciem przez córkę dorosłości, jednak wspomniane sytuacje są nader rzadkie. Dziecko musi koniecznie ukończyć naukę oraz zyskać zawód, za pomocą którego będzie mogło zagwarantować utrzymanie nie tylko sobie, ale również bliskiej rodzinie.

Warto pamiętać

Wysokość alimentów jest uzależniona od kilku istotnych czynników: umotywowanych wymagań dziecka, opcji zarobkowych matki lub ojca, zdolności finansowych rodziców, zakresu alimentów – bierze się tutaj pod uwagę własne poczynania rodzica w sprawie dostarczenia środków do życia dziecku.

Jeśli zafascynował Cię niniejszy tekst, planujesz wiedzieć dużo więcej o poradach prawnych oraz pozostałych usługach oferowanych przez pełnomocników wejdź w odnośnik z boku – Prawnik Toruń – a może znajdziesz dokładnie to, czego poszukujesz.

Strona używa cookies
Ok