Beton dekoracyjny stemplowany
Beton dekoracyjny – trwały i piękny
8 stycznia, 2018
Wynajem autokarow Torun autobusy wycieczkowe do wynajecia
Wynajem autokarów wycieczkowych – jak zorganizować wycieczkę
3 czerwca, 2018

W naszym kraju zatrudnienie się w kancelarii notarialnej należy do bardzo prestiżowych zawodów, bo wcale nie jest tylko – jak to się często mówi – stroną, jakiej mogą powierzyć sekrety inni ludzie, lecz również kimś, kto znakomicie rozeznaje się w skomplikowanych paragrafach. Pracownik kancelarii notarialnej winien dbać o interesy swoich Kontrahentów i dbać o wszystkich najlepiej jak potrafi. Pierwsze pytanie – jakie sprawy możemy powierzyć notariuszowi i jakie poniesiemy koszty? Przed wami krótki opis dotyczący notariuszy w Polsce.

Notariusz w Polsce – historia

Zacznijmy od krótkiej notki historycznej. Według legend – notariat u nas miał narodzić się w dwunastym stuleciu, co mają potwierdzać nadania królewskie z okresu Bolesława Krzywoustego. Za to potwierdzony w 100% jest fakt, kiedy to papież Marcin IV wydał decyzję upełnomacniającą arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba II Świnkę do powołania dwóch notariuszy publicznych.

Najstarszy autentyczny polski dokument notarialny pochodzi z roku 1287 i został opracowany przez notariusza Budzisława, zatrudnionego w kancelarii arcybiskupiej. Następne dokumenty ukazywały się bez ustanku po 1309 r. Notariat nad Wisłą przybrał na znaczeniu zwłaszcza w czternastym wieku, kiedy to Polska prowadziła z Zakonem Krzyżackim pertraktacje obligujące do przygotowania wiarygodnych dokumentów i innych świadectw notarialnych. Równolegle w tamtych czasach zaczęły funkcjonować statuty synodalne, normujące zakres prac notariuszy.

Przez lata notariat porządnie się rozwinął, a niebagatelną rolę odgrywał także podczas zaborów, czyli w czasie 123 lat, kiedy nie było Polski na mapie – notariusz stał się wtedy osobą zaufania publicznego, a wszystko przez to, że był kojarzony z polską tradycją ziemiańską oraz kulturą kupiectwa.

Po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości, musiało upłynąć piętnaście lat zanim wyklarowało się Polskie prawo o notariacie. Weszło w życie zaledwie rok później, lecz II wojna światowa oraz czasy próby odbudowy po wojnie konkretnie hamowały rozwój notariatu. Za czasów PRL, pracownicy notarialni byli urzędnikami państwowymi, którym stale przybywało obowiązków, m.in. redagowanie ksiąg wieczystych od 1964 roku.

Wszystko zmieniło się 14 lutego 1991 roku, w momencie, w którym polski Sejm RP podjął ustawę – Prawo o notariacie.

Ustawa określa:

  • zasady powoływania i odwoływania notariuszy

  • prawa i obowiązki notariuszy

  • strukturę organizacyjną i kompetencje samorządu notarialnego

  • zasady nadzoru nad notariatem

  • zasady odpowiedzialności notariuszy za szkody

  • zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej notariuszy

  • przepisy o aplikantach i asesorach notarialnych

  • zasady dokonywania czynności notarialnych

  • zasady sporządzania aktu notarialnego i aktów poświadczenia dziedziczenia

  • zasady poświadczania dokumentów notarialnych

  • zasady sporządzania wypisów, wyciągów i odpisów aktów notarialnych.

Niejednokrotnie aktualizowana ustawa – ostatnio w 2016 roku – odnosi się do pracowników kancelarii notarialnych, których obecnie w Polsce mamy ok. 2 tysięcy.

Kancelaria notarialna – do kogo się udać i co załatwimy?

Wprawny notariusz nie tylko wykonuje swoje obowiązki zgodnie z klauzulą prawa, lecz priorytetowo, przekłada ponad inne sprawy najwyższe dobro Kontrahentów kancelarii.

Notariusz to funkcjonariusz publiczny, którego priorytetowym celem stało się dbanie o bezpieczeństwo interesów prawnych każdego Zleceniodawcy i m.in. z tego powodu w czasie pracy winien być nadzwyczaj sumienny oraz precyzyjny. Pracownik notarialny to przy okazji podmiot, któremu Klienci przekazują swoje sekrety oraz problemy i co za tym idzie jedną z wyróżniających cech, którą gwarantuje dobra kancelaria notarialna jest pełna dyskrecja.

Może jest to oczywiste, ale opłaca się dowiedzieć, czy notariusz, któremu chcemy przekazać istotne dla Was kwestie, ma systematycznie uzupełnianą, specjalistyczną wiedzę. Zbadajmy też, czy kancelaria notarialna zapewnia nam bezpieczeństwo każdej transakcji. Pożądanym byłoby, aby była ona wyposażona w depozyt notarialny, w którym ze spokojem umieścimy ważne dokumenty, gotówkę oraz papiery wartościowe.

Teraz czas na bardzo istotną sprawę. Jakie czynności notarialne załatwią Państwo w dobrej kancelarii notarialnej?

– Tworzenie aktów notarialnych
– Redakcja tekstów prawniczych
– Spisywanie protokołów
– Sporządzanie aktów dziedziczenia i testamentów
– Sporządzanie poświadczeń, protestów i odpisów
– Doręczanie oświadczeń

Kancelaria notarialna a kwestia mieszkania

Czas na jedną z najczęściej poruszanych kwestii na forach branżowych – które dokumenty będą niezbędne oraz jak wygląda proces zakupu mieszkania u notariusza. Bez tego się nie obejdziemy, gdyż przekazanie własności nieruchomości bez przypilnowania formy aktu notarialnego nie zostanie uznane.

Odczuwalnie więcej istotnych zaświadczeń musi do kancelarii notarialnej dostarczyć ten, kto sprzedaje analizowane lokum. W przypadku kupującego, będzie to stosunkowo niedługa lista, obejmująca pieniądze, dokument potwierdzający tożsamość, NIP oraz czasem również poświadczenia z banku, uwierzytelniające wysokość kredytu, który został wzięty na to mieszkanie.

Jeśli chodzi o zbywcę – jest tego sporo, a zatem najlepszym wyjściem będzie po prostu przepytanie notariusza. Wyjaśnienie Wam, jakie dokumenty powinniście dostarczyć powinno być jedną z pierwszych rzeczy, jakie zrobi. Do najistotniejszych dokumentów możemy zaliczyć: aktualny odpis księgi wieczystej, zaświadczenie o oznaczeniu budynku numerem porządkowym oraz zaświadczenie o samodzielności lokali;

Notariusz musi sporządzić akty i dokumenty tak, żeby były one przejrzyste i łatwe do zrozumienia dla obu podmiotów. Dopilnowanie, żeby wszelkie dane dotyczące tożsamości i wiarygodności były właściwe to dla wszystkich powinno być jasne i klarowne.

Kancelaria notarialna, więcej informacji —> http://www.notariusze-torun.eu/

Strona używa cookies
Ok