Jeżeli zależy nam na tym, by ogród pięknie się prezentował, kluczowym elementem, który utrzyma go w dobrym stanie jest podlewanie. To za mało, by pielęgnować rośliny przycinając je, czy dostosowując je do gleby. Każdy ogród ma spore zapotrzebowanie wody, jednak zwykłe sposoby nawadniania nie dość, że zajmują dużo czasu i wysiłek, to oprócz tego wymagają stałego pamiętania o wykonaniu tej czynności. Często przyjmuje się, że tak samo jak z koszeniem trawy, nawadnianie ogrodu pochłania najwięcej czasu pośród innych zabiegów pielęgnacyjnych. Z uwagi na to stworzono systemy nawadniania ogrodów, które będą „pamiętały” za nas o konieczności nawodnienia roślin, ale także mogą dostosowywać ilość rozprowadzanej wody.
Codzienne stosowanie zwyczajnej konewki pobiera zdecydowanie dużo czasu i będzie funkcjonalne zaledwie w bardzo małym ogrodzie, dlatego wiele osób co najmniej decyduje się na zakup ogrodowego węża. To zdecydowanie bardziej komfortowe, ponieważ dzięki tzw. szybkozłączkom da się podłączyć wąż pod kran, co zdecydowanie ułatwia dojście do każdego zakątka ogrodu, bez manewrowania z konewką i stałego dodawania wody. Do ręcznego podlewania możemy przyłączyć pistolet, który umożliwia dopasowanie ciśnienia wody, a nawet zatrzymanie wody bez potrzeby zamykania kranu, a także specjalne zraszacze ogrodowe, które podpina się pod wąż i które też usprawniają nawodnienie ogrodu i w dużym stopniu zminimalizują wkład pracy.
Jeżeli zależy nam na zautomatyzowaniu czynności nawadniania ogrodu, lepiej pomyśleć systemie nawodnienia ogrodu. Jednym z najprostszych jest specjalny elektroniczny sterownik montowany na kran, co pozwala na ustawianie momentu zraszania. Minusem tego rozwiązania są widoczne rozciągnięte po ogrodzie węże i niemożliwość powiększenia systemu.
Utrzymanie ogrodu w nieprzerwanym nawodnieniu nie oznacza , że trzeba pogodzić się z widocznymi przewodami. Instalacja obszernego systemu nawadniania sprawdzi się nie tylko w ogromnych ogrodach, ale także w niewielkich i mniejszych. System nawadniania potrzebuje co prawda dobrego zaangażowania w postaci planu i instalacji pełnego systemu. Przeważnie system umieszczany jest pod powierzchnią. Niezbędne jest zamontowanie programatora, rur rozlewających wodę, podprowadzenia do instalacji wodnej w formie zaworów, a także zraszaczy, które posłużą do rozprowadzenia wody po całym ogrodzie. Nie trzeba się martwić tym, że system ma być rozłożony przed powstaniem ogrodu.
Wśród ogrodowych zraszaczy kupimy parę różnych typów, które mogą posłużyć do nawodnienia ogrodu. Sprawdzają się one doskonale jako element pełnego systemu nawadniającego.
Zraszacze stałe – są bardzo znane z tego powodu, że ich kluczową zaletą jest miarowe nawodnienie wybranej części ogrodu. Zaopatrzone w nadające wielkość strumienia sterowniki oraz dysze odpowiadają za ciśnienie wody sprawdzają się doskonale. Zraszacze stałe mogą być wynurzane – są one stosunkowo niskie, a ich główną zaletą uznajemy to, że po wykonaniu pracy zanurzają się pod powierzchnią ziemi. Natomiast zraszacze niewynurzane są na stałe obecne na powierzchni .
Zraszacze ruchome – głównie są kupowane, dlatego że mogą być wyregulowane w obrębie 360o. Wspaniale zdadzą egzamin w podlewaniu trawy i mają sporo funkcji i są lepsze pod względem jakości od zraszaczy stałych. Bardzo polecane są do nawadniania mniejszych oraz średnich ogrodów. Dalekosiężność wody może docierać od 3 do nawet 22 metrów, a dodatkowym plusem tego systemu jest to, że da się nawadniać w określonym czasie jedynie wybrany sektor.
Mikrozraszacze –w głównej mierze są dobre w tworzeniu delikatnej mgiełki, z uwagi na to sprawdzą się w przypadku roślin, które nie potrzebują zbyt dużej ilości wody.
Drugim typem nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Najczęściej stosowane są przy nawadnianiu korzeni roślin. Z uwagi na to będą doskonałe do nawadniania żywopłotów, drzew, ozdobnych krzewów i warzywników. Korzyścią takiego systemu nawadniania jest to, że nie zrasza liści, łodyg ani kwiatów, dzięki temu nie dojdzie do poparzenia roślin. Co więcej jest to system wyjątkowo oszczędny, z uwagi na ograniczenie użycia wody. Linie kroplujące przygotowywane są z przewodów z kroplówkami, które sączą wodę. Kroplowniki bardzo oszczędnie nawadniają rośliny dostarczając im odpowiednią ilość wody.
Mini linie kroplujące
Sprawdzają się zaledwie na niewielkich przestrzeniach, do nawadniania niewielkich rabat kwiatowych, skalniaków, czy niezbyt rozrośniętych żywopłotów. Dużą zaletą jest możliwość łatwiej instalacji i wyboru podlewanych miejsc. Mini linie kroplujące mają swoje zastosowanie głównie w ogrodach, w których rośliny rosną nieregularnie