Bezpieczeństwo w ruchu drogowym zależy w głównej mierze od stylu prowadzenia pojazdów. Niezwykle często gorączkowe i nieprzemyślane manewry na drodze są czynnikiem wypadków i wystawiają innych na straty materialne i zdrowotne. Największym wrogiem uczestników ruchu drogowego jest brak racjonalnego myślenia. Kierowcy bardzo często zbyt wysoko oceniają możliwości swoich samochodów i jeżdżą na granicy ryzyka. Zachowania takie jak wyprzedzanie w słabo widocznym miejscu czy wyprzedzanie bez zerknięcia w lusterko to codzienność na naszych ulicach, która często przyczynia się do tragedii. Dziś bardzo poważnym wyzwaniem szkół jazdy i ośrodków prowadzących kursy jazdy defensywnej jest poszerzanie świadomości młodych kierowców w przedmiocie wczesnej analizy zagrożeń na drodze i zamiarów innych uczestników ruchu. Promowanie idei jazdy defensywnej to nieodzowny element kształcenia w czasach gdy niebezpieczeństw na drogach jest co raz więcej. Dowiesz się zatem jak prowadzić samochód bezpiecznie i kulturalnie, tak by nie zagrażać sobie, ani innym.
Przed każdą, dłuższą podróżą sprawdź czy wszystko w Twoim samochodzie funkcjonuje poprawnie. Najczęściej powodem kolizji są kwestie pochodzące z złego stanu technicznego pojazdów. Bardzo groźna jest awaria samochodu na ruchliwej drodze, kiedy kierowca znajduje się w sytuacji bez wyjścia. Pewnym rzeczom możemy jednak zapobiec, poprzez wykonanie profilaktycznych czynności. Najpierw zacznij od kontroli ciśnienia w oponach i analizy ich bieżnika. Wysokiej jakości opony samochodowe zabezpieczają przed nagłym poślizgiem i zapewniają lepszą kontrolę trakcji. Kolejną równie ważną czynnością jest badanie świateł samochodowych. Światła zapewniają dobrą widoczność samochodu. Zadbaj także o mocne hamulce, przez które nie zderzysz się z wyskakującą z lasu zwierzyną. Sprawdź także stan płynów eksploatacyjnych. zanim odpalisz samochód przemyj lusterka i szyby, by móc bez przeszkód obserwować drogę i otoczenie. Tak naprawdę wszystkie te czynności zajmują chwilę, a w dużej liczbie przypadków mogą uratować nam życie.
Jazda defensywna rozpoczyna się w głowie każdego kierowcy. To jak przygotujemy się do drogi i jak panujemy nad swoimi emocjami ma ogromny wpływ na styl jazdy. Zanim zaczniemy naszą podróż warto jest zanalizować całą trasę, by uniknąć problemów, takich jak nagłe zawracanie z źle wybranej drogi. Orientacja w najczęściej występujących na konkretnym odcinku trasy niebezpieczeństwach będzie niezwykle pomocna. Każdy kierowca musi także zadbać o optymalną pozycję ciała na fotelu. Pamiętaj – usiądź wygodnie, tak by utrzymywać prawidłową odległość do kierownicy i do pedałów. Wyreguluj fotel kierowcy w odpowiedni dla Ciebie sposób, a następnie dostosuj lusterka tak, by zarys auta był ledwie widoczny. W lusterku musisz obserwować całość jezdni. Podczas dalekiej podróży bardzo ważny jest komfort podróżowania. Wybierz odpowiednią temperaturę i wilgotność w wnętrzu kabiny, pamiętając o tym, że nie może być w niej zbyt gorąco. Przegrzanie samochodu może mieć wpływ na dolegliwość oczu i szybkie zmęczenie organizmu. Wszelkie luźne elementy w samochodzie, bagaże, lub ułożone w bagażniku zapasy płynów samochodowych powinny być przywiązane do boków, by nie przeszkadzały kierowcy podczas prowadzenia pojazdu. Realizacja tych wszystkich czynności korzystniej przygotuje Cię do trasy.
Nagminnie zdarza się nam obserwować manewry innych uczestników ruchu drogowego . Z drugiej strony, czy potrafimy wyciągać z tego jakiekolwiek wnioski? Podczas nauki na prawo jazdy instruktorzy opowiadają nam o tym, czym jest zasada ograniczonego zaufania. W praktyce zastosowanie tej zasady jest niezwykle ważne i maksymalizuje poziom naszego bezpieczeństwa. Naturalnie nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć nagłą zmianę pasa ruchu, czy zjechanie samochodu bez jakiejkolwiek informacji. Zachowując odpowiedni odstęp ( według specjalistów są to 3 sekundy od samochodu jadącego przed nami) i nie rozpraszając się zbytecznymi czynnościami, jak rozmowa przez telefon, mamy możliwość adekwatnie ocenić zachowania innych kierowców i prędzej odpowiedzieć na jakiekolwiek zagrożenia. Pamiętajmy również o tym, aby samemu o wiele szybciej komunikować innych kierowców o swoich zamierzeniach. Kierunkowskaz wskazujący kierunek skrętu powinien być opalony jeszcze przed obniżeniem prędkości. Zbliżając się do świateł na skrzyżowaniu zobaczmy jakie światło pojawia się na równoległym przejściu dla pieszych. Czerwone światło na pasach wskazuje nam, że w krótkim czasie dla naszego kierunku także zapali się kolor wstrzymujący ruch. Patrz w lusterka, zwłaszcza przy możliwości wyprzedzenia, aby uniknąć kolizji z pojazdem, który zdecydował się na ten manewr wcześniej. I podsumowując, rób wszystko by jeździć jak osoba kulturalna. Nie irytuj się, ani innych gdy nie jest to konieczne. Umożliwiaj innym bezpieczne włączenie się do ruchu i jeśli to możliwe przepuszczaj pieszych na pasach. Bezpieczeństwo jest głównie zależne od Twoich umiejętności!
Nie zawsze mamy szanse na praktyczne przećwiczenie wszystkich manewrów drogowych. Ograniczony czas zajęć praktycznych na szkoleniu na prawo jazdy pozwala jedynie zapoznać się z ryzykiem w ruchu drogowym. Jednak od kilku lat co raz większa liczba szkół jazdy prowadzi kursy bezpiecznej jazdy, na których możesz odkryć na czym polega jazda defensywna w praktyce i jak jeździć kulturalnie. Wiele placówek doskonalenia techniki jazdy prowadzi ćwiczenia na torze poślizgowym i w symulatorze zagrożeń w ruchu, co silniej wykształca umiejętności kierowców. Kurs jazdy bezpiecznej kosztują przeciętnie 400 złotych za podstawy szkolenia. Mało czy dużo, ocenę pozostawiamy Wam. Jednak pamiętajcie, że bezpieczeństwo i nasze zdrowie są bezcenne.
Jeżeli zainteresował Cię kurs bezpiecznej jazdy, zadzwoń do naszego ośrodka doskonalenia jazdy w Toruniu. Czekają na Ciebie atrakcyjne promocje i fachowa kadra. Zapraszamy do fachowego ODTJ w Toruniu i na naszą stronę www: prawo jazdy.