Metody konstrukcji dachu – trwałe budownictwo
8 lutego, 2021
Leczenie wad zgryzu
8 lutego, 2021

Gabinet stomatologiczny Toruń – chirurgia stomatologiczna

Najczęstsze zadania chirurga stomatologa

Chirurg stomatolog szczękowy podejmuje się wielu odrębnych, zwykle najbardziej skomplikowanych zabiegów z zakresu stomatologii. Dotyczy to niwelowania schorzeń szczęki, jamy ustnej, tkanek miękkich i twarzoczaszki. Mowa o zabiegach z zakresu naprawy wad zgryzu, usuwania zapalnych stanów, eliminowania torbieli czy guzów, plastyki tkanek miękkich oraz kostnych. Chirurg stomatolog szczękowy poza tym aplikuje implanty. Do najczęstszych zabiegów realizowanych przez chirurga stomatologa należy wyrywanie ósemek, chirurgiczna resekcja zęba i sterowana regeneracja kości pod implant zębowy, a oprócz tego jego wszczepienie.

Ekstrakcja ósemek

O ile ósemki wyżynają się w jamie ustnej człowieka jako ostatnie, zazwyczaj sprawiają dużo trudu. Z reguły zdrowych i prawidłowo umieszczonych zębów się nie narusza. Bywają jednak pewne czynniki, co decydują o tym, że potrzebne będzie wyrwanie ósemki. W tym wypadku należy wybrać się do stomatologa chirurga , który rozwiąże problem.

Zwykle proces wyrastania ósemek jest utrudniony na przykład ze względu na brak przestrzeni dla zębów. Ósemki, gdy mają utrudnioną drogę wyrzynania, naciskają na inne zęby. To sprawia przeważnie trudny do zniesienia ból oraz przesunięcia sąsiednich zębów. Mała ilość miejsca dla konkretnych zębów może powodować trudności w trakcie całkowitego otwierania ust. To dla pacjenta oznacza niepotrzebny dyskomfort, jakiego warto się pozbyć.

Wyrwanie ósemek przez stomatologa chirurga odpowiednie jest także wtedy, gdy ząb uszkadza próchnica. Taka choroba może szybko atakować inne zęby, dlatego należy usunąć jej źródło. Bywa też tak, że blisko zęba rozwija się nieodwracalny stan zapalny dziąsła, zwykle wywołany właśnie zmianami próchniczymi. W takiej sytuacji wyrwanie ósemki przez stomatologa chirurga szczękowego jest jedynym sposobem usunięcia problemu.

Chirurgiczna resekcja zęba w klinice stomatologicznej

Zabieg endodontyczny jest oceniany jako wielce dokładnym zabiegiem, a dentysta endodonta, który przeprowadza leczenie kanałowe, w tym celu używa mikroskopu, bywa tak, że niełatwo jest dotrzeć do wszelkich rozgałęzień kanału zębowego. W takim przypadku konieczna jest chirurgiczna resekcja zęba. Polega to na dojściu do przeoczonej części kanału zębowego, w którym znajduje się infekcja.

Z reguły resekcja zęba potrzebna jest, kiedy stomatolog nie może zobaczyć dokładnie zęba. Na przykład z uwagi na dziwną budowę kanału. Czasem jest tak, że wokół zaatakowanej tkanki znajduje się torbiel albo ropień. Wtedy nie ma możliwości dotarcia do zęba poprzez leczenie kanałowe.

Wykonujący zabieg stomatolog chirurg rozcina śluzówkę, aby dojść do kości i dobrze obejrzeć ząb oraz wyjąć objęte próchnicą elementy. Chirurg przeprowadza resekcję zęba używając mikroskopu. To sprawia, że każdy zabieg jest niezwykle precyzyjny oraz pozwala dentyście dotrzeć do wszelkich rozgałęzień kanału zębowego. W chwili, gdy kanał jest już dobrze czysty wypełnia go stomatologicznym cementem.

Sterowana regeneracja kości

Z powodu utraty lub ekstrakcji zęba z upływem czasu zaczyna się proces zaniku kości. Dochodzi do tego poprzez stratę nacisku wynikającą z braku zęba. O ile szybko stomatolog chirurg szczękowy nie przeprowadzi zabiegu implantacji zęba, zanik kości uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu. By dało się wszczepić implant w innym czasie potrzebna będzie sterowana regeneracja kości. Działa na zasadzie odbudowy kości za pomocą biomateriałów. Materiały pobierane są bezpośrednio od pacjenta lub ewentualnie krowy albo świni. Dzięki zawartm leukocytom i białkom zabieg jest bezpieczniejszy, a gojenie mija znacznie szybciej. Jeżeli materiał kostny pobierany jest od pacjenta, zazwyczaj stomatolog chirurg szczękowy bierze go z brody, bądź żuchwy. Nadrzędnym przeznaczeniem zabiegu sterowanej regeneracji kości jest uaktywnienie komórek odbudowujących kość. Po przeprowadzeniu sterowanej regeneracji kości stomatolog chirurg szczękowy może bezpiecznie podjąć się aplikacji implantu zębowego.

Gabinet stomatologiczny

Strona używa cookies
Ok