Jak samodzielnie przygotować witrynę internetową na WordPressie?
Samodzielne stworzenie strony WWW na WordPressie może sprawiać wrażenie, że jest skomplikowane, jednak nawet z znikomymi zdolnościami programistycznymi jest całkowicie dostępne, ze względu na dużą ilość przygotowanych narzędzi, wspierających całkowity twórczy proces. Na samym początku WordPress bardziej brany był za platformę blogową niż jako baza, na której da się przygotować profesjonalną witrynę WWW. Z tego powodu bazowe możliwości skierowane były na komponowanie blogowych wpisów. Obecnie duża grupa osób tworzących profesjonalne strony wciąż używa opcji publikowania treści: aktualności, porad, wskazówek, recenzji dopasowanych specyfiki witryny. Z reguły wpisy są wydzielone do specjalnej zakładki, gdzie regularnie pojawiają się kolejne wpisy. Natomiast większą część pełnej witryny wypełniają podstrony uzupełnione treścią, która przeważnie przez dłuższy okres zostaje taka sama. Na takich podstronach głównie umieszczane są opisy personelu, usług, osiągnięć, dyplomów oraz na przykład cenniki. Żeby te poszczególne elementy mogły zostać zbudowane bez specjalistycznej wiedzy potrzebny będzie page builder, czyli edytor za pomocą którego dodamy wszystkie części wizualne i tekstowe, jakie znajdą się na stronie.
Bazowy edytor wizualny na WordPressie
Podstawowy wizualny edytor jest funkcją wbudowaną w WordPressie już w momencie przygotowania się do pracy. Bardziej zaawansowane są oferowane poprzez wtyczki dodawanym do kokpitu administracyjnego. Koncepcja edytora wizualnego na WordPressie polega na dołączaniu kolejnych elementów do strony WWW przez selekcję odpowiedniego, a następnie przesunięcie go (metodą przeciągnij i upuść) w wybrane miejsce. Podstawowy wizualny edytor na WordPressie oferuje w sumie zbliżone opcje tak samo przy edycji głównej strony, podstron, jak i wpisów. Cały proces tworzenia polega na wybraniu konkretnego bloku, wypełnienia go grafika lub tekstem, a w kolejnym kroku dostosowaniem do siebie poszczególnych bloków. Tą metodą można wstawiać na przykład nagłówki H1-H6, akapity, listy, pliki, cytaty. Wszystkie te elementy da się szeregować, układać , układać dodając separatory i odstępy. Dodatkowo nawet podstawowy wizualny edytor umożliwia dodawanie własnych kodów HTML, widżetów (np. kalendarz, tagi, kategorie), czy odnośników do mediów społecznościowych (np. instagram, facebook, ). Nie potrzeba w tym żadnych zdolności programistycznych. Publikujemy obrazy, treść, widżety itp. wskazujemy ich rozmiar, pogrubienie, kolory, a edytor wizualny samodzielnie koduje. Przy edycji wpisów dostępne są jeszcze opcje, gdzie da się samodzielnie ustawić datę umieszczenia wpisu, dołączyć mu wybraną kategorię, a nawet tagi oraz wstawiać zdjęcie wyróżniające, które będzie okładką postu.
WordPressowe wtyczki edytorów wizualnych
Dużą zaletą samego WordPressa sa funkcje instalowania wtyczek, które w znaczny sposób wspierają projektowanie strony WWW. Nie jest to tylko baza dodatków, co pozwala na podpinanie rozbudowanych elementów jak na przykład harmonogramy, formularze albo rozbudowane tabele. Pośród różnych wtyczek oferujących zaawansowane pojedyncze elementy są także w pełni zaawansowane edytory wizualne, wzbogacone o szerszą ilość opcji. Wtyczki są darmowe i płatne, przy czym te płatne są szczególnie rozwinięte. Co ciekawe niektóre szablony mają w zestawie dojście do wybranej wtyczki edytora. Taki dodatek jest w takiej sytuacji w pewnym zakresie ograniczony, jednak jego cena zawrze się w cenie szablonu.
Muffin Builder
Szablonem, mieszczącym w sobie zaawansowany wizualny edytor jest szablon BeTheme zaprokektowany przez Muffingroup. Dodany w środku Muffin Builder gwarantuje wielki zakres opcji, związanych z tworzenieniem i ustawieniem elementów na stronie. Ten edytor wizualny w łatwy sposób pomoże zbudować profesjonalną i atrakcyjną witrynę WWW tak samo dla biznesu, jak i ciekawego bloga. Dzięki opcji ustawiania różnych elementów od tekstów, przez grafiki, po funkcjonalne dodatki w kolumnach i podsekcjach o wielu formatach, łatwo wykonasz oryginalną witrynę internetową dostosowaną do potrzeb.
Elementor
Największą korzyścią Elementora można uznać to, że w przeciwieństwie do podstawowego wizualnego edytora WordPressa i Muffin Buildera, każdy z elementów da się wstawiać, poprawiać na podglądzie strony. W przypadku tamtych rezultat jest widzialny dopiero po zaktualizowaniu ustawionych wszystkich okien w edycji strony. Elementor działa z Podglądem w czasie rzeczywistym. Posiada bardzo dużo ustawień do co poszczególnych elementów i ich opcji. Właściwie prawie każdy element można szybko zamieniony i ułożony według upodobania edytując rozmiary, kolory, kroje czcionek i na przykład rozmieszczenie.
Beaver Builder
Beaver Builder jest jedną z najbardziej znanych i często stosowanych wtyczek do tworzenia witryn internetowych. Tak samo jak Elementor działa na podglądzie zawartości strony w czasie rzeczywistym. To w znacznym stopniu przyspiesza pracę i jest niezwykle wygodne. O ile Beaver Builder posiada wiele rozbudowanych opcji, których używanie nie jest skomplikowana, niekiedy skrypt wymaga momentu na aktualizację danych, dlatego dodawane zmiany pojawiają się z minimalnym opóźnieniem.
Divi
Divi umożliwia projektowanie witryn internetowych, za pomocą wybierania i dodawania elementów. Tworzenie w czasie rzeczywistym i wielka ilość opcji zmieniania treści i stylów sprawia, że jest co raz bardziej polecaną wtyczką edycji wizualnej. Jednym z ważnych elementów Divi, jest zawarcie pełnej historii edycji, dzięki czemu bezprzeszkód można wrócić do wcześniejszego momentu i podjąć edytowanie od początku.
WP Bakery (Visual Composer)
WP Bakery jest jednym z najstarszych edytorów wizualnych, z uwagi na co często jest już zintegrowany z niektórymi szablonami. Przez wiele lat był poszarzany do tego stopnia, że zawiera bardzo dużo korzystnych opcji, które pozwolą zbudować profesjonalną stronę. Zaawansowane opcje oddziałują jednak na wydajność, przez co momentami jest bardzo powolny. Pomimo tego jest prosty we współpracy i stosunkowo tani.