Leczenie wad zgryzu
8 lutego, 2021
Pompa ciepła – wady i zalety
9 lutego, 2021

Prowadzenie firmy wiąże się bezpośrednio z potrzebą prowadzenia księgowości. Na podstawie dokumentów księgowych ewidencjonowane są wszystkie wydarzenia finansowe zachodzące w firmie, dzięki czemu o wiele łatwiej kontrolować wydatki. Dowody księgowe zawierają m.in. informacje dotyczące sprzedaży i zakupów, inwestycji czy wydatków przedsiębiorstwa i informacje z działu podatków lub pensji pracowników. Z uwagi na fakt, że księgowość jest istotnym i rozbudowanym działem właściwie każdej działalności, biorąc pod uwagę jej wielkość niezbędna jest księgowa, zatrudnione biuro rachunkowe lub cały wydział odpowiedzialny za prowadzenie ewidencji rachunkowej.

Dostępne są dwa podstawowe sposoby prowadzenia rozliczeń księgowych, są to: księga handlowa, inaczej pełna księgowość i księga przychodów i rozchodów, czyli księga podatkowa. Przepisy opisane w ustawie o rachunkowości określają, jakie firmy powinny wybrać księgę handlową, a którą w zupełności wystarczy księga przychodów i rozchodów. Uzależnione to jest od formy działalności gospodarczej i od charakteru firmy i przychodu roku obrotowego.

Sposoby prowadzenia księgowości

Pełna księgowość to najbardziej rozbudowana metoda rozliczeń. Poprzez szczegółowe informacje analizuje sytuację finansową firmy: płynność, rentowność i finansową gospodarność. Na podstawie księgi handlowej przedsiębiorstwo rozlicza się z fiskusem. Według ustawy o rachunkowości do prowadzenia pełnej księgowości zobowiązane są na przykład spółki handlowe w tym osobowe, kapitałowe i spółki w organizacji, fundacje i stowarzyszenia nawet , kiedy ich przychodem są jedynie składki członkowskie, a także województwa, powiaty, gminy i ich związki. Oprócz tego księgę handlową prowadzą osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, jawne spółki osób fizycznych i spółki partnerskie, kiedy we wcześniejszym roku obrotowym ich zarobki netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych miały przynajmniej równowartość 2.000.000 euro w polskiej walucie.

Z kolei księga przychodów i rozchodów jest księgowością uproszczoną. Wpisy dotyczące przychodów i rozchodów muszą obejmować w tym przypadku rejestr dochodów, kosztów i przychodów z podziałem na podatkowe zwolnienia. Do wykazu w księgowości uproszczonej muszą być dodane również ewidencje trwałych środków, pracowników, a także wykaz dochodów zwolnionych z podatku we wcześniejszych latach. Księgę przychodów i rozchodów prowadzą osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, jawne spółki osób fizycznych i partnerskie spółki, których przychód roku obrotowego nie przekracza 2.000.000 euro w polskiej walucie.

Metoda prowadzenia księgowości uzależniony jest od zakresu działalności firmy, wielkości, charakteru i struktury. O tym, któremu sposobowi prowadzenia księgowości powinna podlegać dana działalność gospodarcza zawsze warto skonsultować ze specjalistą. Na przykład zakładając działalność ze wsparciem księgowej, przedsiębiorca z pewnością otrzyma wskazówki wprost od księgowej, jaka metoda będzie najodpowiedniejszą.

Księgowość elektroniczna

Podobnie jak w pozostałych specjalnościach, w księgowości również powstają nowoczesne metody technologiczne. Dużym udogodnieniem w prowadzeniu działalności są stworzone na przestrzeni ostatnich lat specjalne komputerowe programy, gwarantujące sprawne prowadzenie księgowości. Często tego rodzaju programy można wykupić na własność lub w abonamencie. Wiele biur rachunkowych używa tych programów, głownie ze względu na to, że księgowość elektroniczna jest ogromnym ulepszeniem pracy księgowej, ale także komfortu przedsiębiorcy. Pośród obszernych funkcji w elektronicznej księgowości znajdują się: umiejętność szybkiego i sprawnego wystawiania, przekazywania, a także gromadzenia dokumentów, zmian planów kont, szybkiego podglądu finansów czy dojścia do informacji o składkach i podatkach ZUS. Przeważnie program elektronicznej księgowości jest prosty w obsłudze, a wszystkie aktualizacje pilnują, aby program był ciągle zgrany z przepisami.

W jaki sposób nawiązać współpracę z księgową?

Metody współpracy z księgową są różne. W przypadku dużych firm, gdzie jest wiele wytwarzanych danych księgowych, najbardziej korzystne będzie zaangażowanie własnej księgowej (lub nawet zatrudnienie całego działu księgowego) na etat. W przypadku średnich i mniejszych firm przeważnie wykorzystywaną praktyką jest załatwianie księgowości, korzystając z usług profesjonalnego biura rachunkowego. Ważne we współdziałaniu z księgową jest ustalenie narzędzi, z których będą korzystać obie strony, aby w jak najbardziej wydajny sposób udostępniać dokumenty i podejmować działania w księgowości. W księgowości trzeba stosować się do terminów, dlatego wszystkie dokumenty, za każdym razem skompletowane i jak najpoprawniej opisane powinny dotrzeć do księgowej we właściwym czasie. Co więcej niezbędna jest również dobra komunikacja. Komponentem komunikacji oddziałującym na komfortową współpracę, na jaki warto zwrócić uwagę jest szybki przepływ informacji. Księgowa musi mieć dojście do najistotniejszych informacji finansowych i sytuacji firmy, żeby móc na najwyższym poziomie wypełniać swoją pracę.

www.taxbiuro.net

Strona używa cookies
Ok