Firma zwalczająca kuny Warszawa - Firma zwalczająca kuny Gdańsk - Zwalczanie kun Warszawa - Zwalczanie kun Gdańsk - Kuna domowa zwalczanie
Kuna domowa – zwalczanie od A do Z
3 marca, 2017
siatka na krety siatka przeciwko kretom siatka rabatowa
Siatka zabezpieczająca trawnik przed kretami
6 marca, 2017

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jakie szkodniki drewna można powszechnie spotkać w Polsce? W sumie najczęściej spotykane to: to: kornik drukarz, spuszczel pospolity i kołatek domowy – insekty odpowiedzialne za powodowanie wielkich uszkodzeń w drewnie. Te pasożyty mamy możliwość napotkać na dowolnej części świata. Rozmnażają się w lawinowym tempie. Egzystują w leśnych ekosystemach, oraz w drewnianych domkach letniskowych. Zdaniem ekspertów od leśnictwa stanowią jedno z najważniejszych zagrożeń dla biologii lasów. Pomimo, że ich aktywność kształtuje miejsce dla młodych drzewostanów, to niemniej umiejscawia się te insekty bardziej w charakterze szkodników, aniżeli sprzymierzeńców.

Musimy napisać ze konfrontacja z szkodnikami drewna nie jest prowadzona na równym poziomie. Współcześnie stosowana technologia pozwala na gruntowne wykluczenie korników z danego regionu. One jednak mogą się przed nami zabezpieczać zaledwie prędkością reprodukcji. Jednorazowo 1 samica kornika produkuje nawet do 80 jajek. Spoglądając na to, że rozwój świeżego pokolenia trwa 2 miesiące, a żeńskich osobników w jednym siedlisku jest niezwykle dużo, skala miłosnych zmagań korników jest wielka. Co ważne, korniki zazwyczaj osiedlają wyselekcjonowane drzewo i nie przemieszczają się z jednego miejsca do drugiego bez potrzeby. Żywią się nim aż do momentu w którym nic korzystnego dla nich nie zostanie.

Dziś skupimy się wyłącznie na korniku drukarzu – przypuszczalnie najniebezpieczniejszych pasożytem rodzimych lasów i największym wrogiem drewnianych konstrukcji. Otrzymasz informacje o tym jak wygląda kornik i jak się rozmnaża. Zaznajomisz się także z obowiązującymi formami zapobiegania i zwalczania korników.

Co wiesz o korniku drukarzu?

Kornik drukarz szturmuje lasy iglaste. Długość jego ciała mierzy blisko 5 mm. Nie jest zatem dużym owadem, aczkolwiek jego aktywność doprowadza do znacznych uszkodzeń w drewnie. Korniki wyszukują tylko słabe drzewa. Pod tym względem są, jeżeli można tak stwierdzić, dość humanitarne. Dorosłe robaki odznaczają się ciemnobrązową barwą z rdzawym owłosieniem. Młode aczkolwiek są jasnożółte. Korpus kornika ma cylindryczny kształt, a grzbiet uwieńczony jest czterema kolcami.

Bardzo interesujący jest sposób rozmnażania się kornika drukarza. Rójka, można by rzec okres godowy, otwiera się z pierwszymi, letnimi dniami. Samiec organizuje komory godowe do których ściąga 2- 3 samice. Zapłodniona samica wygryza chodniki macierzyste, w których produkuje do nawet 80 jajeczek. Drobne korniki niezwłocznie po urodzeniu dołączają do konsumpcji nowych partii drewna. Po 8 tygodniach są one dojrzałe do mnożenia. Ciąg ten powtarza się wiele razy, aż do ostatnich dni lata. Korniki dożywają wieku 3 lat.

Jak bronić się przed kornikiem?

Jak powiada stare polskie przysłowie – lepiej zapobiegać niż leczyć. Sens tego stwierdzenia możemy niewątpliwie zwrócić do korników. Co powinno się więc zrealizować, by ustrzec się przed napadem korników? Jeżeli chodzi o drewniane konstrukcje, głównie powinno się produkować je jednomyślnie z wymogami. Zastosowanie właściwych metod zabezpieczy kondycję drewna. Dzięki temu korniki nie będą na nim żerować, gdyż będą je postrzegać „za zdrowe”. Po drugie, fundamentalnym punktem ochrony jest impregnacja. Pokrycie drewna impregnatem (zabieg ten powinno się wdrażać co parę lat) wystarczy, by zrazić korniki. Na sklepowych półkach dostępne są przeróżne preparaty, które można podzielić na solne i oleiste. Wybierając odpowiedni środek, kieruj się co najważniejsze gatunkiem drewna i swoimi potrzebami. Pogadaj także z ekspertem, który zasugeruje Ci co będzie dla Ciebie najefektywniejsze.

Zwalczanie korników mikrofalami

Znawcy uważają, że dezynsekcja mikrofalami jest najlepszą strategią likwidowania korników. Jakie atuty możemy jeszcze przytoczyć? Z całkowitą pewnością bezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt. Technologia ta nie szkodzi zdrowiu i nie jest toksyczna. Inna sprawa to brak destrukcyjnego wpływania na konkretny materiał. Dezynsekcja mikrofalami, jako metoda termiczna eliminowania korników nie wywiera wpływu na strukturę drewna, w porównaniu z innymi systemami.

Co oznacza dezynsekcja mikrofalami? Głównie polega na rozgrzaniu danej powierzchni. Supernowoczesna aparatura przekazuje mikrofale, które wchodzą w głąb drewna. Pobudzają one tarcie, którego rezultatem jest ogrzanie drewna do temperatury ponad 50 stopni. W takich warunkach następuje koagulacja białka w organizmach korników, wiodąca do ich nagłej śmierci. Dezynsekcja cieplnazabija korniki całkowicie. Inne wykonywane rozwiązania to fumigacja i iniekcja ciśnieniowa.

Korniki to najpoważniejsze pasożyty w drewnie. Ich aktywność może oddziaływać na osłabienie drewnianej konstrukcji budynku, co dla człowieka kształtuje niezwykle duży kłopot. W lasach również nie są mile widziane. Dziś sporo pisze się o licznym ataku kornika na drzewa wzrastające w Puszczy Białowieskiej. Według najnowszych wiadomości już 4 tys. z 52 tys. ha drzew na tym obszarze jest martwych. Zwalczanie kornika w tym pięknym terytorium to priorytetowa sprawa.

Dowiedz się więcej o dezynsekcji mikrofalami i poznaj inne usługi przedsiębiorstwa Corneco. Przeskocz na stronę klikając w tym miejscu: zwalczanie korników mikrofalami

Strona używa cookies
Ok