Praca w budownictwie oczekuje na młodych pracowników – takie tytuły nagminnie drukowane są na pierwszych stronach gazet. Kończący szkoły Polacy, którzy postawią na zatrudnienie w budownictwie zagwarantują sobie dobry dobre perspektywy zawodowe. Jak uważa wielu ekspertów „budowlanka” przeżywa dzisiaj swój renesans. A to jest wynikiem trendów jakie parę lat temu istniały w szkołach średnich i uczelniach wyższych. Studenci z roczników 2000 – 2010 bardzo często dostawali się na studia niezwiązane z technologią takie jak prawo, psychologia, czy socjologia. W dzisiejszych czasach mało jest inżynierów budownictwa, czy osób zajmujących się robotami budowlanymi. Część ekspertów wyjechała za granicę, pozostawiając nasz rynek wybrakowanym.
O ile jeszcze kilka lat temu rodzice namawiali swoje dzieci na studia humanistyczne, które pomogą im uzyskać „zawód przyszłości”, o tyle dziś okazuje się, że tym przyszłościowym zawodem jest stolarz, spawacz, a także pracownik, czy projektant budowlany. Kierunki na uczelniach przeistaczają się w szaleńczym tempie, że aż ciężko połapać się w tym co nowego zaoferują nam w kolejnych latach. Jedno pozostaje nieuniknione. Każda osoba pragnąca samodzielnie wykonywać obowiązki w budownictwie musi nabyć uprawnienia budowlane. Są one podstawowym wymogiem do sprawowania takich czynności jak kierownik robót budowlanych, konstruktor, czy pracownik specjalizujący się w robotach budowlanych.
Wszelakie informacje prawe dotyczące uprawnień budowlanych możemy znaleźć w ustawie Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku. Dokument ten wyznacza kluczowe zagadnienia związane z uprawnieniami budowlanymi. Istota uprawnień budowlanych wiąże się z wykonywaniem niezależnych czynności technicznych w budownictwie. Na podstawie prawa budowlanego specjalista uzyskujący uprawnienia budowlane może zajmować się zagadnieniami takimi jak planowanie i kontrolowanie projektów architektoniczno – technicznych, kierowanie budową i procesami wytwarzania konstrukcji budowlanych, nadzór inwestorski oraz wykonywanie weryfikacji technicznej eksploatacji wszelkich budynków. Ponadto akt prawny prawo budowlane określa też organy administracji uprawnione do wydawania właściwych rozporządzeń wykonawczych.
Otrzymanie uprawnień budowlanych nie jest wcale tak łatwą sprawą, choć wartą wszelkich starań. Główne warunki dotyczą posiadania wyższego bądź średniego wykształcenia w właściwej dziedzinie, odbycie praktyki na budowie, lub przy wykonywaniu projektów budowlanych, oraz ukończenie egzaminu.Aby przystąpić do egzaminu należy wnieść wniosek, do którego żądane jest dołączenie dokumentu zaświadczającego o wykształceniu, książki praktyki zawodowej, kopię dowodu tożsamości i kartę osobową. Egzamin na uprawnienia budowlane składa się z dwóch części – pisemnego testu i ustnej odpowiedzi. Testy egzaminacyjne przygotowywane są odrębnie dla poszczególnej specjalności. Generalnie nie ma metody na łatwe zdanie testu. Jedyne co możemy zrobić to po prostu się do niego nauczyć. Dobrze jest również zadbać o dobrą praktykę zawodową, gdyż bardzo często na egzaminie egzekwowana jest znajomość wiedzy praktycznej a nie tylko wiedza teoretyczna. Aby móc wziąć udział w egzaminie ustnym. kandydaci powinni uzyskać minimum 75% poprawnych odpowiedzi na teście. Wynik egzaminu obowiązuje przez przez 3 lata, po czym należy powtórnie do niego podejść. Uprawnienia budowlane przydziela dziś stosowny organ urzędniczy, wskazany w ustawie prawo budowlane.
Otrzymanie tytułu magistra lub zdobycie odpowiedniego wykształcenia związanego z branżą budowlaną zaledwie połowa Twojej drogi kształcenia. Jeśli stwierdzasz, że tytuł, który uzyskałeś od swojego uniwersytetu jest wystarczający, oznacza to, że jesteś w wielkim błędzie. Wpierw musisz zatroszczyć się o zdobycie uprawnień jak i o zyskanie profesjonalnego doświadczenia. Dopiero połączenie nauki z praktyką da Ci największe możliwości na osiągnięcie upragnionego sukcesu w zawodzie. Ogólnie rozróżnia się 3 podstawowe typy uprawnień budowlanych – uprawnienie do projektowania, uprawnienie do kierowania placem budowy, oraz zestawienie tych dwóch specjalizacji. Prawo budowlane oznacza również specjalizacje w jakich mamy możliwość się edukować. Uzyskanie uprawnień budowlanych to zatem obowiązek pracowników, którzy zajmują się projektowaniem budynków elementami konstrukcji budowlanych inżynierią dróg, mostów i kolei, oraz instalacjami telekomunikacyjnymi, kanalizacyjnymi, wodociągowymi i elektrycznymi.
Budownictwo to dyscyplina, którą warto być zainteresowanym. Nie tylko z powodów funkcjonalnych, ale również zarobkowych. W branży budowlanej pensje rozwijają się na całkiem wysokim poziomie, znacznie przekraczającym statystyczne wyniki zarobkowe. W przygotowaniu do samego egzaminu przydatne nam będą rozmaite, powszechnie dostępne witryny internetowe, takie jak choćby iznynieriabudowlana.org. Na tej stronie odkryjecie wiele praktycznych informacji na temat pozyskania uprawnień budowlanych. Możecie na niej kupić również program na uprawnienia budowlane, dzięki któremu dokładniej przyswoicie niezbędną Wam wiedzę. Budownictwo jest szansą dla tych, którzy dopiero zaczynają rozwijać swoją karierę zawodową.
Zapraszamy na stronę www na której publikowane są konkretne informacje na temat uprawnień budowlanych: prawo budowlane.