Zwalczanie korników mikrofalami - Dezynsekcja mikrofalami - Usuwanie korników z drewna - Metody zwalczania korników
Zwalczanie korników – najskuteczniejsze metody
3 marca, 2017
Adwokat Toruń - Dobry prawnik Toruń - Kancelaria adwokacka Toruń - Adwokaci Toruń - Biuro prawne - Porady prawne Toruń
Doświadczony adwokat w dochodzeniu odszkodowań
8 marca, 2017

Siatka zabezpieczająca trawnik przed kretami

siatka na krety siatka przeciwko kretom siatka rabatowa

Skuteczne sposoby na krety

Krety to miłe i pomocne zwierzęta, które żywią się owadami. W naszym kraju owe miniaturowe ssaki są pod połowiczną ochroną. Mimo, iż absolutnie nie jadają roślin zielonych i ich korzeni, są wielkim zmartwieniem ogrodników. Krety za sprawą specjalnie dopasowanych łap umieją w przeciągu ledwie 1 godziny zrobić podkop o długości od 12 do 15 metrów. Jeden kret powszechnie jest „gospodarzem” przekopów o łącznej rozciągłości do 1 kilometra. Podczas wypatrywania pożywienia, a mianowicie na przykład glist, dewastują korzenie roślin, a często całe trawniki. Ponad zieleńcem wyrasta reprezentatywny kopczyk, a pod płaszczyzną ziemi (od 20 do 50 metrów) – duże tunele. W przeciągu paru dni jeden kret ma możliwość gruntownie zniszczyć naszą przydomową albo działkową roślinność. Jakie są skuteczne techniki na uratowanie skwerów przed ofensywą kretów?

Po pierwsze – preparaty odwodzące, które mają na celu przepłoszenie tychże zwierząt z wybranego obszaru. Krety są ślepe, jednak mają niezwykle dobrze rozwinięty słuch oraz węch. Dzięki odstraszaczom wibracyjnym, akustycznym oraz wibracyjno – dźwiękowym można błyskawicznie się ich pozbyć.

Po drugie – zasadzki na krety. Należałoby pamiętać, iż w żadnym przypadku nie możemy wskazanym stworzeniom robić żadnej krzywdy! Schwytany w zasadzce krecik musi zostać oswobodzony.

Po trzecie – a tak naprawdę najistotniejsze – siatka przeciw kretom. Jest ona dobrą granicą dla tychże stworzeń, zwyczajnie – w ogóle nie do przedziurawienia.

Czy warto kupić siatkę na krety?

Aktualnie sklepiki ogrodnicze udostępniają siatki metalowe oraz z tworzywa sztucznego. Te pierwsze zostały uformowane z ocynkowanej stali i poza tym zabezpieczone materiałem syntetycznym (aby absolutnie nie korodowały), drugie – są skonstruowane z tworzywa sztucznego niesłychanie odpornego na oddziaływanie złych czynników. Jeśli kupujemy siatkę na krety o luźniejszych „dziurkach”, wtedy uratuje ona nasz skwerek tylko przed niniejszymi zwierzętami. Ciaśniejsza jest efektywnym chwytem nie tylko na krety, ale także na nornice. Z jakiego powodu siatka jest wydajniejsza niżeli odmienne strategie? Inne drogi zakładają, że krety aktualnie są pod naszym skwerkiem oraz wolno je albo wypłoszyć albo złapać. Co gorsza taka wojna może przebiegać latami, bowiem zazwyczaj krety za jedzeniem wracają w znane sobie siedliska. Siatka na krety ma wzmacniać cały trawnik przed przebiciem się kreta na świeże powietrze oraz stworzeniem przez niego „kretowiny”. Jeżeli zwierzę tego w ogóle nie zrobi, zignoruje konkretne miejsce w poszukiwaniu takiego, w jakim prosto będzie miał szansę się „przedziurawić”. Jaka jest przyczyna? Kretowiny są co parę godzin obchodzone w poszukiwaniu niebezpieczeństwa, więc mięsożerców. Rozłożenie tej siatki wymaga znacznego nakładu pracy. Na pewno nie jest to działanie na parę minut, ale wyniki są długookresowe, a roślinki w skwerze – oszczędzone!

Jak siatka jest najlepsza na krety?

W czasie zakupu powinniśmy kierować się kilkoma parametrami siatki, jaka ma zabezpieczyć nasz trawnik przed miniaturowymi szkodnikami: klasą produktu, z jakiego została zrobiona, wielkością oczek, szerokością siatki oraz techniką przypinania. Siatka musi być dosyć gruba, żeby kret jej praktycznie w ogóle nie zniszczył, zaś oczka muszą posiadać znakomitą średnicę, czyli od 10 mm do 16 mm. Siatki, które mamy szansę znaleźć w marketach ogrodniczych mają tolerancyjność +/- 2mm. Jeśli otwory będą węższe niż 8 mm, wtedy może to być poważny problem dla układu korzeniowego trawy. Szerokość siatki trzeba dostosować do profilu skweru. Im smuklejsza, tym większą ilość trzeba będzie stworzyć fałd. Jeżeli gleba jest twarda, powinniśmy użyć szpilki metalowe; jeśli jest niepewna – możemy bez problemu włożyć plastikowe. Kołki prawidłowo się utrzymują, jednak fatalnie się je wciska.

Jak ułożyć siatkę przeciw kretom?

Całość zależy od tego, czy posiadamy aktualnie zaprojektowany oraz „wyrośnięty” ogródek czy dopiero go przygotowujemy. W drugim przypadku jest dużo szybciej. Siatkę rozkładamy po prostu 10 cm poniżej skweru oraz 30 cm niżej rabat. Należy ją ulokować z nakładem sięgającym 10 cm po obu brzegach. Przy użyciu fachowych kołków i kotwic mamy szansę siatkę zamontować na pochyłym gruncie. Należałoby wspomnieć, iż system maszynowego podlewania musi znaleźć się pod siecią. Jeśli posiadamy już wspaniały zieleniec, wówczas musimy dokonać wyboru między:

  • Odręcznym zdjęciem trawy, położeniem siatki oraz znowu układaniem darni
  • Ułożeniem siatki prostopadłej – wkopuje się ją na głębokość prawie 70-80 cm. Ponad posadzką musi górować plus minus 20 cm kawałeczek. Może przydarzyć się, że jeden zdeterminowany kret przebije się pod nią i znajdzie się w naszym ogrodzie.

Jeżeli zmierzamy do tego, aby zagwarantować wysoką opiekę swym rabatom, grządkom i nasadzeniom, jak najszybciej zdecydujmy się na specjalistyczną siatkę rabatową, jaka ochroni je przed wszelakimi zwierzętami, np. domowymi i na siatkę na krety instalowaną horyzontalnie. Zwróćmy uwagę, że siatka musi być nadzwyczaj mocna, zatem taka, jakiej praktycznie w ogóle nie przebiją nie tylko krety. Jeżeli zamierzasz zdobyć dużo więcej danych o przedstawionych siatkach, wejdź w ten odnośnik – Siatka przeciw kretom

Strona używa cookies
Ok