Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową jest znane, z uwagi na bardzo dobre właściwości termicznej izolacji. Współcześnie oceniana jest jako jeden z lepszych pośród materiałów stosowanych do ocieplania , dlatego co raz chętniej pojawia się w domach jednorodzinnych, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Główną zaletą, dzięki której wyprzedza pozostałe materiały termicznej izolacji jest technika aplikacji. Pianę PUR natryskuje się po przestrzeni poprzez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dopasowuje swoją objętość do przestrzeni, dzięki czemu ściśle przylega i formuje się w załamaniach i w kątach. Pozostałe materiały termicznej izolacji należy skracać i dopasowywać, czym ryzykujemy pojawienie się mostków termicznych i obniżenie izolacyjnych właściwości. Odpowiednio rozprowadzona pianka PUR będzie zdatna na lata, ponieważ mimo upływu czasu nie traci swoich właściwości.
Znane są dwa typy pianki PUR: pianka otwarto-komórkowa oraz zamknięto-komórkowa. Obie różnią się od siebie konstrukcją i atrybutami, co sprawia, że nadają się do ocieplania innych elementów budynku. Otwarto-komórkowa pianka PUR używana jest w głównej mierze do natryskowego ocieplania poddasza, dachów i wnętrz. Świetnie sprawdzi się też w ocieplania natryskowego belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Z kolei zamknięto-komórkowa pianka PUR przeznaczona jest do natryskowego ocieplania zewnętrznych powierzchni, podłóg i fundamentów. Ten typ pianki PUR można też położyć na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych albo np. na stropach nad nieogrzewanymi wnętrzami
Co więcej piankę PUR cechuje doskonała przyczepność. Z tego powodu bez trudu można natryskiem izolować różne, właściwie przyszykowane powierzchnie, takie jak drewno oraz metalowe elementy, a nawet blachę. Najlepiej, żeby przed natryskiem powierzchnia były wolna od brudu, kurzu i pyłu oraz osuszona. Tą metodą zdobywamy przyczepność, dzięki której pianka PUR pozostanie na wybranym miejscu. Położenie pianki PUR powinniśmy zostawić profesjonalistom. By wykonać natrysk właściwie konieczne są odpowiednie warunki, na przykład wilgoć i temperatura powietrza. Co więcej pianka poliuretanowa musi zostać ułożona równomiernie.
Kategoryzacja na zamknięto-komórkową i otwarto-komórkową piankę uzasadnia odrębność właściwości i parametrów. Pianka PUR otwarto-komórkowa ma porowatą strukturę, dzięki czemu jest niezwykle plastyczna. Pianka PUR po zastygnięciu okazuje się półsztywna i robi za wyjątkowo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, lecz nie bardzo chroni przed wilgocią. Co więcej pianka otwarto-komórkowa PUR ma niewielką masę (ok. 8-10 kg/m3), więc nie obciąża konstrukcji domu. Pod względem grubości nakładanej warstwy jedna warstwa nie powinna przewyższać 30 mm.
Pianka PUR zamknięto-komórkowa ma niski współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest całkiem wodoodporna. Z tego względu tak często używa się ją do termicznej izolacji fundamentów. Nie jest niestety paro-przepuszczalna, a do tego po wyschnięciu staje się sztywna, co sprawia, że łatwiej ją zniszczyć.
Wybierając piankę PUR należy wiedzieć o dwóch istotnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na wpływ promieni UV, przez co niezbędna będzie specjalna osłona. Ponadto zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, więc jest to surowiec palny, samogasnący.
Do najczęściej wskazywanych plusów pianki PUR należy jej prosta i szybka aplikacja. Jej umiejętność do wzrostu objętości i dostosowanie się do załamań i zakamarków, minimalizuje ryzyko utworzenia się mostków termicznych. Co więcej ocieplanie natryskowe pianką PUR nie zajmuje znacznej ilości czasu. W zestawieniu do innych tworzyw termicznej izolacji to najszybsza metoda ogrzania domu. Pianka szybko się układa i szybko twardnieje, a do tego pozostaje lekka i elastyczna. Dodatkowo jest bardzo przyczepna, dlatego utrzymuje się na różnych materiałach, a z upływem lat nie traci przyczepności czy swoich właściwości. Nie spłaszcza się, nie traci obszerności, co sprawia, że się nie deformuje. Bardzo ważne jest też to, że po poprawnej aplikacji takiego ocieplenia natryskowego, nie wydziela żadnych substancji szkodliwych czy pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje dobrą akustyczną izolację.
Wady pianki PUR powstają przede wszystkim z jej parametrów. Za wadę możemy przyjąć niską wytrzymałość na promienie UV, co dodaje nam następnych kosztów związanych z ochroną przed promieniami UV. Kolejną wadą pianki PUR jest jej palność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej palna, ale według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w klasie E, co oznacza, że pali się, choć jest samogasnąca. Także w tej sytuacji można zainstalować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie osłaniać piankę w razie pożaru. Najczęściej jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest niepoprawny natrysk, błędne utworzenie pianki lub zaaplikowanie zbyt chudych warstw izolacyjnych. Ze względu na to w celu ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.