depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak zrobić wosk
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny
Radiologia u stomatologa
29 sierpnia, 2020

Klimatyzacja to co raz częstsze rozwiązanie stosowane już nie tylko w biurach, ale także w domu. Z upływem lat, zakup klimatyzatora jest co raz bardziej osiągalna dla wszystkich. Klimatyzator w domu ma korzystny wpływ przede wszystkim na warunki temperaturowe, ale również na stopień wilgoci i jakość powietrza. Co raz częściej klimatyzator jest także wykorzystywany zimą jako urządzenie grzewcze. Nikogo więc nie dziwi jego przyrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja pozytywnie oddziałuje na powietrze w domu, dzięki zawartym filtrom, które wychwytują szkodliwe cząstki alergenów, pyłków czy kurzu. To oznacza, że poza kontrolą temperatury, klimatyzator wspiera oczyszczanie powietrza. Nie wolno jednak rezygnować z wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie powinna jej zastępować. Wspólna praca klimatyzacji i właściwa wentylacja zmniejsza ryzyko zawilgocenia budynku, które sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów.

Najlepsze warunki działania

Człowiek najlepiej funkcjonuje w komfortowych warunkach. Najkorzystniejsza temperatura waha się między 23 a 27°C. Również poziom wilgoci ma znaczenie i najlepiej aby był w przedziale 40-60%. Są to najbardziej dopasowane warunki, w których ciało się nie poci i jednocześnie nie marznie.

Do regulacji temperatury należy podchodzić z rozwagą. Zalecane jest, aby różnice temperatur między pomieszczeniami nie były wyższe niż 8°C. Inaczej działanie klimatyzacji naraża na dolegliwości, takie jak: przeziębienia, zapalenie gardła czy zatok.

Warto też zmniejszyć podmuchy powietrza i przeciągi. Nawiew nie powinien być skierowany bezpośrednio na domowników, a jego szybkość nie powinna być mniejsza niż 0,2 m/s, aby nie narażać się na dolegliwości.

Oszczędny klimatyzator

Zakup jakiegokolwiek klimatyzatora domowego powinno poprzedzać odpowiednie rozeznanie. Warto poznać klasę energetyczną urządzenia i sezonową efektywność grzania lub chłodzenia. W tej kategorii im wyższe wskaźniki, tym mniejszą ilość energii wykorzystuje klimatyzator.

Zwykle najwyższą klasę energetyczną (A+++) mają te najbardziej efektywne i najdroższe klimatyzatory. Warto jednak zastanowić się nad kwotą, jaką przeznaczy się na zakup, dlatego że tańsze klimatyzatory, zazwyczaj mają gorszą klasę, przez co są droższe w eksploatacji i częściej potrzebują napraw.

By funkcjonowanie klimatyzatora było maksymalnie wydajne i oszczędne trzeba zadbać o właściwą izolację przegród budowlanych, ścian, stropów i szyb okiennych, żeby odbijały światło słoneczne. Ponadto, dobrym sposobem jest instalacja żaluzji czy rolet, które pomogą w zachowaniu temperatury, zatrzymując lub odbijając promienie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów klimatyzatorów. Odróżniają się pod względem wielkości, sposobu pracy, pobierania energii a także mobilności, dzięki czemu można je dobierać zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej wybierany klimatyzator domowy. Zbudowany jest on z dwóch elementów: parownika, czyli jednostki wewnętrznej i skraplacza, czyli jednostki zewnętrznej. Ten rodzaj klimatyzacji można dostać także w formie multisplit, która od standardowej wersji różni się tym, że do jednej zewnętrznej jednostki można podłączyć kilka (maksimum 5) wewnętrznych części, na przykład w kilku pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna w formie split jest chętnie montowana w domach, z uwagi na dość cichą pracę, zabiera niewiele miejsca i ma elegancki wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to równie często kupowana klimatyzacja do domu. Składa się z jednej części, co sprawia, że pracuje głośniej. Jego podstawową zaletą jest to, że można ustawić urządzenie w wybranym miejscu i zabranie go, gdy będzie niepotrzebny. Wadą jest przewód, który musi być wystawiony na zewnątrz (na przykład przez otwarte okno), aby odprowadzał ciepło. Z tego względu są trochę mniej efektywne.

Inne typy klimatyzatorów, na przykład: klimatyzatory kasetonowe, kanałowe, czy okienne, sprawdzają się w większych pomieszczeniach,: w biurach czy zakładach przemysłowych. Potrzebują znacznie większej przestrzeni i zużywają więcej energii.

Jak długo będzie działać klimatyzator w domu?

Sprawny, często oczyszczany i właściwie użytkowany klimatyzator może służyć w domu nawet około 25 lat. Jest to możliwe za pomocą regularnych przeglądów, które zmniejszą ryzyko lub usuną wszystkie pojawiające się usterki. Przeglądy dobrze przeprowadzać dwa razy w roku, aby nie narażać się na kłopoty związane z uszkodzeniem urządzenia, czy ewentualnym rozwojem pleśni lub grzybów. Żywotność klimatyzacji jest w dużej mierze zależna również od ceny i jakości sprzętu. Im wyższa klasa, tym dłuższa pewność sprawnego działania.

W przypadku wymiany klimatyzatora, znaczna część firm zajmujących się ich montażem, oferuje utylizację starego sprzętu w cenie montażu nowego. Jest to nie tylko wygodne, gdy zadbają o to specjaliści, ale również bezpieczne, dlatego że urządzenie usuwane jest we właściwych warunkach.

Koszt klimatyzacji do domu?

Na koszt klimatyzacji w domu ma wpływ wiele czynników. Nie zalicza się do tego jedynie cena sprzętu i jego instalacja. Do wydatków należy doliczyć również przybliżoną wysokość kosztów użytkowania, a to inwestycja długofalowa. Trzeba zastanowić się, czy warto wydać więcej pieniędzy na droższy sprzęt, który będzie mniej drogi w utrzymaniu, z uwagi na lepszą sprawność (a więc rzadsze naprawy) i mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl

Strona używa cookies
Ok