Beton jeszcze niedawno kojarzył się nam z materiałem stosowanym do budowy wiaduktów i skomplikowanych konstrukcji. Przez wzgląd na wysoką wytrzymałość na ściskanie i wodoodporność stanowi jeden z najpowszechniejszych materiałów używanych w nowoczesnej architekturze. Ogromnym i bardzo cenionym atutem betonu jest wytrzymałość na korozję, co czyni go bardzo wielofunkcyjnym. Budulec ten jest bowiem używany przez profesjonalistów w każdym miejscu na ziemi, niezależnie od warunków geofizycznych.
Jak łatwo zauważyć trendy budowlane przeistaczają się właściwie z roku na rok. W jednym momencie modny jest przytulny design, a później modny staje się sterylny i minimalistyczny wystrój pomieszczeń. I tutaj wkracza beton w nowym wydaniu. Beton dekoracyjny, bo o nim mowa, jest obecnie używany we wnętrzach domów jako element ozdobny ścian i posadzek. Jest daleko bardziej elastyczny aniżeli beton stosowany w budownictwie, stąd też może przyjmować różnorodne kształty, jak i barwy. Wzór odciskany na betonie (imitacja deski, kamienia, czy skały) nie nie niszczy się z upływem czasu i jest odporny na duży nacisk powierzchniowy. Z uwagi na silne właściwości, jest co raz częściej stosowany w obiektach magazynowych, gdzie wymagające procesy przemysłowe oddziałują na szybkie zniszczenie powierzchni. W kilku słowach beton architektoniczny to niepowtarzalny design, wysoka wytrzymałość i szybkość zrealizowania jakiegokolwiek elementu architektonicznego.
Najważniejszym komponentem betonu dekoracyjnego jest, podobnie jak w przypadku betonu tradycyjnego, cement. Produkuje się go z mieszaniny drobno zmielonego kamienia wapniowego (opcjonalnie kredy), gliny i piasku. Składniki te ogrzewa się do temperatury wrzenia w odpowiednio skonstruowanym piecu. Przerobioną termicznie miksturę mieli się wespół z gipsem do postaci pudru. To nadal nie koniec. Do tak wykonanej masy dołącza się np. żużel lub pył wulkaniczny, które powodują, że cement staje się materiałem czysto ekologicznym. Kolejnym, równorzędnie ważnym elementem jest kruszywo i piasek. Następnie zrobioną mieszaninę cementu łączy się z wodą (co musi być bardzo dokładnie kontrolowane ze względu na ryzyko płynące z obecności znacznej ilości wody w betonie). Beton dekoracyjny osiąga właściwości elastyczne przez dodanie rozmaitych domieszek chemicznych, które obniżają zawartość wody do 20% i powiększają zarazem trwałość betonu o około 30%.
Wiemy już, że dziś projektanci co raz powszechniej wykorzystują beton dekoracyjny do wykończenia wnętrza nowoczesnych budynków mieszkalnych i przemysłowych. Podłogi z betonu architektonicznego są nie tylko odporne, co bardzo atrakcyjne. Wszystko to przez możliwość odbicia dowolnego wzoru na jego nawierzchnię i dowolnego barwienia mieszanki cementowej. Ściany z betonu dekoracyjnego nadają niebanalny charakter każdemu wnętrzu. Możliwości wykorzystania betonu stemplowanego są jeszcze większe. Dziś z tego materiału budowlanego tworzone są takie formy jak tarasy, schody, ogrodzenia, oraz fontanny i dekoracje do ogrodu. Niezwykle często z betonu architektonicznego wykonuje się także akcesoria do Aquaparków, albowiem jego forma jest niezwykle wodoodporna. Mówiąc o zaletach mechanicznych warto odnotować, że na dzień dzisiejszy beton jest najtrwalszym materiałem budowlanym. Potężna warstwa szczepna, cechy antypoślizgowe i mrozoodporne, oraz wytrzymałość na korozję powodują, że nawierzchnie z betonu dekoracyjnego znoszą zmieniające się warunki pogodowe i nacisk do kilku ton.
Od razu należy zauważyć, że elementy wyprodukowane z betonu architektonicznego są bardzo wygodne w utrzymaniu. Ich sprzątanie nie przynosi dużych problemów, a to dlatego, że odznaczają się bezspoinową nawierzchnią. Podłogi, czy ściany z betonu architektonicznego zabezpieczane są raz na 7 lat, poprzez co nie brudzą się i nie ulegają wycieraniu. Beton dekoracyjny, inaczej określany również betonem stemplowanym perfekcyjnie sprawdza się w dowolnym pomieszczeniu – zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i w budynkach produkcyjnych. Unikatowy wygląd nawierzchni stworzonych z tego nowatorskiego produktu budowlanego jest możliwy dzięki ubarwieniu mikstury i odciskaniu rozmaitych szablonów. Ściany, czy też podłogi z betonu naśladują między innymi bejcowane drewno, kamień, czy szarą skałę.
Motywy wykonane z betonu dekoracyjnego wyglądają bardzo atrakcyjnie. Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie przypuszczał, że beton będzie stosowany przy dekoracji mieszkań. Jak się okazuje, ten sterylny w wyglądzie materiał, zdobywa co raz większą liczbę zwolenników. Może warto skusić się na nowatorskie rozwiązania architektoniczne i iść za aktualnymi trendami. Jeśli podobają Ci się pomieszczenia zrobione z betonu architektonicznego, obligatoryjnie wstąp na stronę sprawdzonego przedsiębiorstwa – wytwórcę mas cienkowarstwowych, narzędzi używanych przy tworzeniu betonowych nawierzchni i realizatora nawierzchni stemplowanych. Poznaj najważniejsze informacje o betonie architektonicznym i wypróbuj go w swoim domu: Posadzki betonowe.