Celem leczenia zachowawczego jest dbanie o zdrowie zębów pacjenta głównie wtedy, gdy pojawiają się początkowe dolegliwości zębów. Pierwsze sygnały wystąpienia przeważnie pojawiających się chorób zębów, dziąseł i przyzębia można wykryć już we wczesnym etapie w czasie typowych kontroli u stomatologa. Stomatolog wykonuje leczenie zachowawcze, żeby przedłużyć zdrowie zęba, nim problem się pogłębi.
Zazwyczaj początkowym i podstawowym objawem, mówiącym o tym, że tworzy się coś szkodliwego jest pojawiający się ból zęba. W tego typu sytuacji nie należy radzić sobie sposobami domowymi, co nie zniwelują problemu, a najlepiej od razu przyjść do stomatologa. W gabinecie dentystycznym lekarz wykona potrzebne badania oraz ustali źródło bólu, a następnie wskaże dopasowaną metodę leczenia. Z reguły przy pierwszych sygnałach leczenie zachowawcze wystarczy, aby zniwelować ból, jeżeli przypadek jest głębszy, dentysta będzie musiał wybrać bardziej złożone leczenie.
Najbardziej znane choroby zębów
Konieczność zastosowania leczenia zachowawczego motywowana jest stanem zdrowia zębów. Znaczna ilość chorób zębów pojawia się od zbyt małej higieny zębów. Dentyści obserwują, że najbardziej powszechne problemy rozwijają się z powodu niedokładnego oczyszczania zębów, dlatego resztki posiłków zbierają się na zębach i z czasem twardnieje i staje się niełatwym do wyszorowania szczoteczką nazębnym kamieniem. Zebrane tam bakterie przeważnie są początkiem ciężkich do wyleczenia chorób.
Próchnica – to zakaźna choroba, która łatwo przenosi się między kolejnymi zębami, a także z jednej osoby na drugą. Zazwyczaj próchnica niszczy tkanki zęba, a nieleczona z czasem atakuje je dogłębnie. Im głębiej dotrze próchnica, tym trudniej będzie ją usunąć. Początkowe stadium próchnicy usunie leczenie zachowawcze. Jeżeli wejdzie do niższych warstw konieczne będzie leczenie endodontyczne pod mikroskopem, a w najcięższych przypadkach skutkiem może okazać się nawet potrzeba usunięcia zęba.
Zapalenie miazgi zęba – zwykle pojawia się w przypadku ignorowania próchnicy, chociaż jest także skutkiem przeciążeń zęba od wykonywanych zabiegów i dużej liczbie plomb. Zapalenie miazgi zęba jest trudnym do leczenia problemem zarówno dlatego, że jest źródłem ciężkiego do zniesienia bólu, ale też dlatego że z czasem może przejść się również na kość.
Zgorzel zęba – w sytulacji gdy pacjent zignoruje problem zapalenia miazgi zęba czy nie zakończy leczenia zachowawczego, problem będzie się pogłębiać i przez to powstanie zgorzel zęba. Jest to rodzaj stanu zapalnego, jakiego poważnym wynikiem mogą okazać się zwyrodnienia kości w pobliżu wierzchołka korzenia zęba. Przy tak trudnej chorobie leczenie zachowawcze nie wystarczy.
Najczęstsze choroby dziąseł i przyzębia
Podobnie jak w przypadku chorób zębów, pierwszorzędnym powodem powstawania chorób dziąseł i przyzębia jest niedopełnienie poprawnej higieny. Z reguły pojawiające się choroby dziąseł i przyzębia da się dostrzec ze względu na zbliżone do siebie objawy występujące w jamie ustnej. Są to te objawy jak: krew przy szczotkowaniu, zaczerwienienia i obrzęk dziąseł, odkrywanie zębowych szyjek, wrażliwość na ciepło i zimno, nieprzyjemny zapach , a nawet rozchwianie zębów. Tego rodzaju objawy świadczą o rozwijającej się chorobie dziąseł, która wymaga natychmiastowej uwagi stomatologa.
Zapalenie dziąseł – zwykle jest pierwszym objawem sygnalizującym o problemie. Zaczerwienione, także spuchnięte dziąsła dają znak, że powinno się o nie zadbać.
Krwawiące dziąsła – kiedy pacjent dostrzeże w ciągu szorowania zębów krew, jest to sygnał pogłębionego problemu zębów i dziąseł. Z reguły mówi stomatologowi, że dziąsła są osłabione, co może prowadzić do poruszania, a także wypadania kolejnych zębów.
Parodontoza – to zapalenie przyzębia, jest najcięższą wśród chorób przyzębia. Początkowym symptomem paradontozy jest wrażliwość i zapalenia dziąseł, potem jeśli problem nasila się, występuje krwawienie w trakcie szorowania. W finale zęby będą wypadać.
http://www.dentysta-grudziadz.pl/
Jak leczenie zachowawcze zapobiega rozwojowi chorób zębów, dziąseł i przyzębia
Zobaczyliśmy już, że największą przyczyną tworzenia się ciężkich chorób zębów, dziąseł i przyzębia jest niepoprawna higiena zębów. Choroby z łatwością przenoszą się z zębów na dziąsła, dlatego by zapobiegać rozwojowi chorób, należy regularnie odwiedzać stomatologa. Podczas wizyty stomatolog ocenia ogólny stan zdrowia zębów, a jeżeli zauważy coś niepokojącego, może natychmiast działać stosując leczenie zachowawcze.
Pierwszym krokiem leczenia zachowawczego jest podanie miejscowego znieczulenia, aby zagwarantować pacjentowi leczenie bez bólu. Leczenie zębów bez bólu gwarantuje pacjentowi spokój i bezpieczeństwo. Następnie konieczne jest założenie koferdamu, specjalnego gumowego materiału. Jego celem jest separacja leczonego obszaru od innych zębów, tym sposobem także inne tkanki będą chronione.
Po całkowitym przyszykowaniu do bezbolesnego leczenia zachowawczego jest usunięcie próchnicy. Stomatolog usuwa zaatakowany bakteriami obszar. Najważniejszym elementem tego etapu jest dokładność dentysty. Po wyleczeniu próchnicy powstaje ubytek, jaki trzeba wypełnić. Finalnym etapem leczenia zachowawczego jest odtworzenie kształtu, koloru oraz poprawnych funkcji zęba. Poprzez wypełnienie stomatolog zadba o to, by pacjent odzyskał dobrze ukształtowany i ładny ząb, który w dopasowany sposób będzie współgrał z innymi.
W ten sposób widzimy, że leczenie zachowawcze należy do najistotniejszych zabiegów dentystycznych. Częste kontrole zębów oraz leczenie gwarantują wiele lat bez bólu i skomplikowanych zabiegów.