Zabieg wszczepienia implantów to bardzo złożony proces więc wymagane są wstępne przygotowania. Ze strony pacjenta dentysta wymaga niezbyt wiele. Głównym zadaniem pacjenta jest opisanie dentyście swoich oczekiwań oraz wymienienie historii chorób, które mogą okazać się przeciwwskazaniem. Znaczna część pacjentów w tym momencie wybiera cyfrowe projektowanie uśmiechu, to jest elektroniczną technikę, jaka ukazuje pacjentowi finał pełnego procesu wszczepienia implantów zanim się ono rozpocznie.
W ciągu przygotowania przeprowadzone będą wszystkie działania diagnostyczne. W gabinecie dentystycznym bezpieczeństwo to baza pracy, dlatego przed aplikacją implantów niezbędne są szczegółowe badania krwi. Istotny jest tu okres krzepliwości krwi, stężenie glukozy i elektrolitów i oznaczenie OB. Potrzebne to do tego, aby implantolog mógł poprawnie sprawdzić, czy proces zasklepiania się rany po aplikacji implantu stomatologicznego przejdzie zgodnie z założeniami. Poza przeprowadzeniem badań krwi konieczne są również badania dotyczące ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej, zębów i dziąseł. Tą metodą zostaną usunięte problemy z próchnicą oraz choroby dziąseł i błon śluzowych. Przed zabiegiem implantologicznym konieczne będzie dokładne wyleczenie problemów zębów i dziąseł, żeby bakterie w jamie ustnej pacjenta, nie przeszkodziło w poprawnym złączeniu się implantu z kością. Obok tego niezbędnym etapem przygotowań do aplikacji implantów będą badania obrazowe zgryzu. Dentysta za sprawą zdjęć RTG albo tomografii komputerowej, stwierdza stan kości, zatok oraz przebiegu nerwów.
Po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań i odpowiednim przygotowaniu jamy ustnej, kolejnym krokiem będzie pobranie wycisków. Tak implantolog dopasowuje długość i średnicę implantu zęba oraz rodzaj protezy odbudowującej do indywidualnych wymagań jamy ustnej pacjenta. Takim sposobem pacjent otrzyma doskonale dopasowaną dla niego odbudowę.
Kiedy aplikowane są implanty zębowe?
Identyczne przygotowania do założenia implantów zębów stosuje się nie zwracając uwagi na powody braku zębów. Konieczność wszczepienia implantów może pojawić się na skutek ekstrakcji; wypadania zębów ze względu na obecność nieleczonych chorób dziąseł (np. paradontoza) lub z uwagi na uraz; obecności niewyrżniętych zawiązek zębowych lub całkowitego bezzębia. Zazwyczaj do stomatologa przychodzą pacjenci, jacy już stracili ząb oraz chcą to zmienić.
Może być tak, że leczenie stomatologiczne wykaże, że ratowanie zepsutego zęba jest niemożliwe i nie ma sensu a najlepszym sposobem jest jego wyrwanie i zastąpienie go trwałym implantem stomatologicznym. Znaczna grupa dentystów na szczycie wybiera leczenie zachowawcze zębów. Dokładna diagnoza jamy ustnej umożliwia dentyście sprawdzić, czy w wybranym przypadku należy ratować ząb, czy może mądrzejszym wyjściem będzie wyrwanie zęba a wtedy jego odbudowa protetyczna.
Dzięki współczesnym technologiom stomatologicznym, implantami można zastąpić pojedynczy ząb i większą ilość zębów. Współczesne możliwości technologiczne można wykorzystać do szerszego zastosowania implantów, niż jedynie do odbudowy jednego zęba. Nie ma przeciwwskazań, by jeden obok drugiego aplikować implanty stomatologiczne, ale obecnie mogą stać się filarem dla protez . Dentysta może na nich opierać m.in. mosty oraz zwykłe protezy obejmujące większe luki. Aby położyć protezę na stałe wystarczą zaledwie 4-6 implantów dentystycznych.
http://www.stomatologia-torun.pl/
Jak postępować po aplikacji implantu stomatologicznego
Po aplikacji implantów dentysta ma dla pacjenta szereg zaleceń, których trzeba się trzymać. Tuż po zabiegu trzeba przygryzać sterylny gazik na co najmniej 30 minut od zabiegu. Kilka pierwszych godzin nie wolno jeść, a pierwsze posiłki powinny być półpłynne i lekkie. Trzeba także zrezygnować z gorących potraw, aby nie ogrzewać jamy ustnej, co może wzmocnić dolegliwości bólowe. Implantolodzy w takich sytuacjach zwykle zalecają korzystanie z lodowatych okładów, a nawet ssania lodowych kostek oraz spożywania zimnych napojów.
Po zabiegu wszczepienia implantów stomatologicznych mogą pojawić się tego rodzaju objawy jak ból i opuchlizna. Trzeba koniecznie przestrzegać przepisanych przez stomatologa dawek środków przeciwko bólowi. Samodzielnie zwiększenie dawek nie złagodzi dolegliwości, a jedynie może być niebezpieczne. Implanty wymagają idealnej higieny zębów. W tym zakresie przydatne będą łagodzące płukanki. Podobnie w przypadku szczotkowania zębów najlepiej używać bardzo miękką szczoteczkę oraz ostrożnie myć zęby, by nie podrażniać miejsca wszczepu oraz nie zepsuć szwów.
W pierwszych dniach niezbędne jest zrezygnowanie z używek np. papierosów. W trakcie co najmniej 3 tygodni powinno się unikać solarium, sauny, pływania oraz wszelkiego wysiłku fizycznego. Stomatolodzy zawsze mówią pacjentom, żeby nie podrażniali językiem ani palcami obszaru wszczepu, żeby nie dopuścić do ewentualnych powikłań. Absolutnym wymogiem jest pilnowanie wszelkich wyznaczonych wizyt kontroli w gabinecie stomatologicznym, nawet gdy pacjent nie dostrzega martwiących objawów. Dzięki wizytom, dentysta kontroluje przebieg procesu gojenia i może sprawdzić, czy integracja implantu z kością przebiega właściwie. Po leczeniu implantologicznym niezbędne są tylko częste kontrolne wizyty co najmniej 1-2 razy w trakcie roku.