Założenie firmy to wielkie wyzwanie, ponieważ już na starcie potrzeba wiedzy, w jakich obszarach firma będzie działała. Z tego względu większość rozpoczynających przedsiębiorców zgłasza się w tym temacie po wsparcie do biura rachunkowego. Warto postawić taki krok, ponieważ w biurach rachunkowych znajdują się profesjonaliści, jacy odnajdują się w aktualnych przepisach i niezbędnych formalnościach. Dlatego też nawiązanie współpracy, szczególnie długofalowej może zapewnić nowej firmie wiele zalet.
Najważniejszymi pytaniami, które powinna zadać sobie osoba zamierzająca założyć działalność są pytania o charakter i obszar działania. Ten kto ma firmę musi wiedzieć, jakie planuje oferować usługi albo jakie oferować towary. Powinno się odgórnie określić liczbę współwłaścicieli, pracowników oraz uzależnioną od tego formę gospodarczej działalności. Już na starcie należy ustalić metodę opodatkowania, a także sprawdzić, czy wybrany obszar działania działalności ma obowiązek przystąpienia do VAT-u. Podczas zakładania działalności biuro rachunkowe odpowie na wszystkie ważne pytania, a do tego pomoże złożyć wniosek do CEIDG potrzebny do tego, żeby rozpocząć działalność.
Co warto przygotować przed procesem zakładania firmy
Podstawowym obszarem, który powinno się mieć przygotowany to charakter przedsiębiorstwa. Zakładając firmę przedsiębiorca musi mieć ciekawy pomysł na swoją firmę. Sporo osób na tym etapie tworzy biznesplan i w oparciu o niego określa, czym ma zająć się firma, jakie usługi bądź towary będzie dostarczać i dla kogo, w jaki sposób będzie się rozliczać, jaką przyjmie formę działalności itp. Ponadto należy już od razu postarać się o podpis elektroniczny. Niemal każda kolejna księgowa poleci nowemu przedsiębiorcy zdobycie podpisu elektronicznego lub zaufanego profilu. To z tego powodu posiadanie takiego podpisu lub profilu ułatwia podpisywanie wniosków, ważnych dokumentów urzędowych czy także kontraktów elektronicznie, co oszczędza wiele zachodu, ponieważ ogranicza wymóg jeżdżenia do urzędów w ważnych sprawach. Tak podpisany dokument da się przesłać również elektronicznie i ma on taką samą wartość, co dokument odręcznie podpisany.
Wybór formy wniosku do CEIDG oraz jego prawidłowe wypełnienie
Aby prawidłowo rozpocząć działalność przedsiębiorca musi zgłosić ją do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) składając przygotowany na tę okoliczność wniosek. Jest to publiczny rejestr przedsiębiorstw funkcjonujących w Polsce. Wniosek wypełnia się na wydruku papierowym z osobistym ręcznym podpisem z koniecznością dostarczenia go osobiście do odpowiedniego urzędu lub w formie elektronicznej, którą trzeba podpisać dokument podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym, a po tym przesłać do urzędu.
Wybrana księgowa z pewnością pomoże wypełnić wszystkie części wniosku. Muszą one być wypisane prawidłowo, dlatego że za składanie fałszywych danych grozi karna odpowiedzialność, o czym przedsiębiorca też dowie się w biurze rachunkowym. Jeżeli okaże się, że poszczególne informacje zmienią się lub z jakiegoś powodu staną się nieprawidłowe, zawsze da się je zaktualizować. Używanie usług księgowej już na starcie zapewnia, że wniosek zostanie prawidłowo uzupełniony. Jeżeli to początek nadchodzącej współpracy z księgową, we wniosku znajduje się miejsce do wpisania numeru NIP i nazwy biura rachunkowego, które będzie wspierało przedsiębiorstwo księgowo.
Sam wpis do CEIDG jest bezpłatny z uwagi na to nowi właściciele firm powinni być czujni na wyłudzenia wysyłane w wiadomości o wymaganiu zapłaty. Znaczna część biur rachunkowych rozlicza pomoc w składaniu wniosku do CEIDG, jako własną usługę, ale jeżeli tak jest, zazwyczaj jest to niska opłata za wiedzę i pracę księgowej.
W jakich okolicznościach osoba zakładająca działalność ma obowiązek rejestrować się do VAT
Wejście do VAT nie jest obligatoryjne dla wszystkich, ale są takie obszary działalności , jakie są wymagane do wejścia do VAT-u. Na przykład podatek od towarów i usług obowiązuje osoby fizyczne i prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające prawnej osobowości, ale tworzące osobiście działalność gospodarczą, jako producenci, usługodawcy lub rolnicy. Dotyczy to również osób prowadzących zawody doradcze, prawnicze, czy działalności zajmujących się ściąganiem długów. Całkowita lista otwarta dla wszystkich. Rejestracja do VAT-u także nie jest skomplikowana. Wystarczy przesłać wniosek VAT-R, który trzeba złożyć przed rozpoczęciem sprzedaży usług i towarów. Tak samo w tym zakresie biuro rachunkowe może pomóc.
http://www.ksiegowosc-torun.com.pl/
Czy warto skorzystać z usług biura rachunkowego
By dobrze tworzyć firmę nie wystarczy dobrze uzupełniać wnioski. Księgowa dba o wszystkie szczegóły rozliczeń, aby klient miał jak największą ilość korzyści i martwił się rozliczaniem samemu. Powierzenie dokumentów księgowej będzie początkiem szczerej pracy i tworzeniu rozliczeń terminowo. Biuro rachunkowe pamięta najważniejsze prawa, a dzięki mądremu wykorzystaniu wiedzy i umiejętności, umożliwia właścicielowi firmy korzystanie z odpowiednich odliczeń i ulg. Kontakt z księgową też jest płynny i bazuje na dobrej relacji. Bezproblemowy przepływ informacji tylko podkreśla, jak ważna jest współpraca między klientem a księgową. Warto zauważyć, że biuro rachunkowe, z którym klient założy działalność, będzie znać tę działalność od podszewki a dzięki temu będzie oferować wsparcie w różnych sferach pracy.