Implanty zębów - czy warto je mieć? Stomatolog dentysta implantolog
Implant w klinice – kiedy warto?
21 czerwca, 2022
kartoniarki - rodzaje kartoniarek - maszyny pakujące
Rodzaje kartoniarek kontynuacyjne i start stopowe w produkcji
4 sierpnia, 2022

Most protetyczny u stomatologa

MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna

Brak zęba równa się z potrzebą jego odbudowy, żeby nie dopuszczać do następnych dolegliwości. Sąsiednie zęby oraz zęby przeciwstawne potrzebują podparcia, inaczej one też mogą zacząć się przesuwać,  a w rezultacie wypadać. W związku z tym dentyści zalecają prędko uzupełnić brak. Wśród najczęściej używanych w klinkach dentystycznych uzupełnień, są mosty protetyczne. Aby móc założyć most protetyczny, w jamie ustnej muszą wciąż znajdować się zęby, jakie staną się oparciem dla filarów mostu. Ten typ uzupełnienia protetycznego może więc zostać używany tylko gdy przerwa mieści się pomiędzy zębami sąsiadującymi. Ogromnym plusem tego wyjścia jest to, że można tą techniką wymienić do nawet trzech zębów jeden obok drugiego na raz. Mosty protetyczne są zakładane na stałe, dlatego są znacznie wygodniejsze w porównaniu do ruchomych protez. Chociaż wielu pacjentów obawia się drobinek pokarmów przedostających pod most, stomatolodzy zapewniają – nie trzeba się martwić, ponieważ dobrze dopasowany most na to nie pozwala i pokarm nie wchodzi do środka. Warto rozważyć kupno mostu protetycznego, ponieważ jest to wygodne oraz estetyczne uzupełnienie.

Jaką mają budowę i jakie są rodzaje mostów protetycznych

Most protetyczny cechuje się bardzo prostą budową. Składa się z 2 filarów, jakie umieszcza się na przylegających do luki zębach oraz z przęsła, które zasłania utracony ząb. Istnieją dwa rodzaje mostów protetycznych. Ten najbardziej tradycyjny zakłada się na wcześniej przygotowane graniczące zęby, czasami zdarza się także tak, że zamiast zębów filarami stają się implanty stomatologiczne. Ten typ mostu jest bardzo trwały oraz wykorzystywany w większości klinik stomatologicznych. Bywają także miejsca, gdzie koronę zastępującą usunięty ząb przykleja się do sąsiednich zębów pacjenta. Ta metoda jest rzadziej używana, ponieważ jest mniej trwała i można nią zastąpić zaledwie jeden ząb.

Z reguły mosty protetyczne dentystyczne wykonywane są z kilku różnych materiałów. Całkowicie estetyczne są mosty pełnoceramiczne, gdzie zarówno most jak i jego podbudowa są stworzone z cyrkonu. Równie często wykorzystywane są mosty porcelanowe na podbudowie metalowej – przeważnie ze stali, a czasem na prośbę pacjenta ze złota. Nie tak wytrzymałe oraz mniej estetyczne są przygotowane z kompozytu (tworzywa, z jakiego wykonywane są białe plomby dentystyczne) na podbudowie z włókna szklanego.

Most protetyczny – kiedy warto?

Wykonanie mostu protetycznego wskazanie przez stomatologów jest szczególnie tym pacjentom, którzy chcieliby trwale wypełnić lukę po usunięciu zęba albo zębów, lecz nie chcą przeznaczyć kosztów na droższe implanty zębów. Mosty protetyczne w zupełności wystarczają, aby usunąć widoczną przerwę oraz zahamować nasilające się przemieszczanie się zębów pobocznych oraz wstrzymać utratę kości w przestrzeni braku zęba. Zanik kości to ciężka sprawa, bo oddziałuje nie tylko na zdrowie jamy ustnej, ale także sam prezencję twarzy, jaka może z tego powodu wyglądać starzej. Uzupełnienie braku zęba w klinice dentystycznej oznacza, że odzyskujemy właściwy rozkład sił w ciągu żucia oraz prawidłowe funkcje oraz konstrukcję zgryzu. W ten sposób unikamy też ryzyko tworzenia się chorób przyzębia i dziąseł ze względu na odkładające się w przerwie pozostałości jedzenia. Głównym dla pacjentów aspektem wykonania mostu protetycznego jest przywrócenie piękna uśmiechu. Wymóg, jaki należy spełnić, aby stomatolog mógł założyć most protetyczny jest właściwa ilość filarów do utrzymania mostu. Filary muszą być zdrowe, aby obciążenie nie doprowadziło do ich przedwczesnego zniszczenia.

W jaki sposób przebiega wykonanie mostu protetycznego?

Podstawowym etapem każdego zabiegu stomatologicznego jest pełna diagnoza oraz badania, jakie pozwolą dentyście sprawdzić, czy założenie mostu protetycznego jest możliwe, biorąc pod uwagę stan jamy ustnej pacjenta. Jeżeli stomatolog nie zauważy żadnych przeciwwskazań, będzie mógł przystąpić do pracy. Jeżeli zgodnie z planem oparciem dla mostu protetycznego mają być naturalne zęby pacjenta, trzeba je przyszykować. Do tego stomatolog musi trochę je oszlifować, aby później możliwe było idealne dostosowanie mostu. Mimo lęku wielu osób szlifowanie zębów nie boli, ponieważ mieści się w obrębie szkliwa. Zabieg ten nie narusza struktury zębów, a przeprowadzający go stomatolog zawsze wie, ile części zęba może poddać szlifowaniu. Ten zabieg nie będzie potrzebny przy oparciu mostu protetycznego na implantach. Gdy zęby będą już przygotowane, kolejnym etapem wykonania protetycznego mostu jest zebranie potrzebnych wycisków. Na ich bazie, stomatolog protetyk będzie mógł wykonać idealnie dobrany most. W czasie, gdy w pracowni protetycznej wykonywany jest indywidualny most protetyczny, stomatolog aplikuje tymczasowy most, jakiego zadaniem jest osłona przygotowanych zębów. Gdy w końcu most zostanie przygotowany, stomatolog dopasowuje go do jamy ustnej, a potem mocuje na stałe.

Mosty protetyczne – największe zalety zakładania

Podstawowymi zaletami mostów protetycznych jest ich trwałość oraz estetyka. Za ich pomocą możemy odzyskać parę zębów na raz oraz odzyskujemy wszystkie funkcje żucia. Uzupełnienie braku zęba mostem protetycznym przywraca piękno uśmiechu oraz komfort.

Strona używa cookies
Ok