invisalign - aparat ortodontyczny - invisalign niewidoczny aparat
Invisalign – niewidoczny aparat na zęby
13 stycznia, 2022
MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna
Most protetyczny u stomatologa
6 lipca, 2022

Implant w klinice – kiedy warto?

Implanty zębów - czy warto je mieć? Stomatolog dentysta implantolog

Implanty zębów zastępują przerwy gdy wypadną zęby oraz są jednym z najczęstszych oraz niezwykle wytrzymałych wypełnień protetycznych. Po właściwie wykonanym leczeniu korzeń implantu zębowego łączy się z tkanką kostną, a umieszczona na nim korona przypomina naturalne zęby.

Z uwagi na zastosowanie implantów można zastąpić nie tylko poszczególne luki, ale nawet cały komplet zębów. Implanty stomatologiczne są też doskonałym wsparciem dla protez – całkowitych uzupełnień protetycznych albo mostów protetycznych.

Jedną z głównych zalet implantów zębów jest ich solidność. Przypuszcza się, że prawidłowo zaaplikowany implant może spełniać swoją rolę właściwie całe życie. Zaakceptowane przez tkankę kostną, mimo upływu lat nie tracą swojej jakości, nie psują się oraz nie sprawiają problemów. Ponadto zastosowanie implantów to duży komfort użytkowania. Implanty zębowe nie zmieniają położenia oraz nie dopuszczają do tego, aby np. oparta na nich proteza przesuwała się nieodpowiednio.

Kto może mieć implant stomatologiczny?

Co najważniejsze implantów stomatologicznych nie aplikuje się u kobiet w ciąży ani w przypadku osób z zaburzeniami układu krzepnięcia krwi czy z rozwiniętą osteoporozą. Przeciwwskazaniem jest również trwający nowotwór oraz nieleczona cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci i osób poniżej 16 roku życia, ze względu na ciągle trwający proces wzrostu szczęki.

Część czynników nie odbiera ostatecznie możliwości wszczepienia implantów stomatologicznych, jednak muszą być one skonsultowane z dentystą. Są to np. osoby dotknięte chorobami psychicznymi, wadami serca lub z chorobą Parkinsona. Konsultacji z dentystą potrzebują również ci pacjenci, którzy latami są uzależnieni od papierosów.

Proteza zębowa a implant?

Implanty stomatologiczne gwarantują wiele możliwości odbudowy piękna uśmiechu. Niekiedy bywa tak, że pacjent potrzebuje wymiany dużej ilości zębów, a czasami pełnego łuku.

Dentysta protetyk posiada kilka sposobów, choć obecnie przeważnie wybieranymi sposobami są implanty lub wykorzystanie protezy całkowitej. Chociaż oba te rozwiązania dobrze zakrywają bezzębie, oba posiadają swoje mocne i słabe strony. Czasami używanie protezy może być niewłaściwe przez np. niewłaściwe cechy anatomiczne szczęki. Protezy te niestety służą tylko kilka lat. Co kilka lat trzeba je wymienić, dlatego że z biegiem lat przestają być dopasowane, jak były jako nowe.

Aplikacja implantów zębów natomiast zajmuje trochę czasu ze względu na konieczność włożenia implantu w kości szczęki i żuchwy, ale w zamian za to implant może utrzymać się do końca życia. Zaaplikowany implant przed zasadzeniem korony, która będzie zastępowała ząb, musi scalić się z tkankami i kośćmi. Dopiero po tym czasie można kontynuować leczenie protetyczne.

Leczenie kanałowe a implant?

Podstawowym przeznaczeniem leczenia kanałowego jest wyleczenie zainfekowanej miazgi zęba. Ten rodzaj leczenia uznaje się za jeden z najbardziej skomplikowanych zadań lekarza endodonty zajmującego się leczeniem kanałowym, jednak większość zabiegów przynosi pożądane skutki. Leczenie kanałowe jest sposobem na uratowanie naturalnego zęba. Dzięki udowodnionej efektywności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest uratowanie zębów, jakie jeszcze jakiś czas temu były zwykle usuwane.

Natomiast implanty stomatologiczne zastępują naturalne zęby, a obok tego nie ulegają zniszczeniu, o ile pacjent przestrzega higieny , implanty stomatologiczne są w świetnym stanie do końca życia. W związku z tym nie trzeba martwić się dolegliwościami i bólem, a nie raz usunięcie całkiem zniszczonego zęba oraz zastąpienie go implantem zęba, jest z reguły rozwiązaniem zdecydowanie zyskownym.

Implanty zębów

Czego przestrzegać po wszczepieniu implantu zębowego?

W pierwszych dniach trzeba unikać bardzo ciepłych pokarmów oraz ściśle trzymać półpłynną dietę. Nie należy wykorzystywać sfery jamy ustnej. Stomatolodzy odradzają również dotykanie placami i językiem operowanego miejsca, by nie dopuścić do zakażenia albo podrażnień. Powinno się odłożyć palenie i alkohol, dlatego że zatrzymują proces zrastania się dziąseł. Co więcej przez okres  około miesiąca nie powinno się podejmować wysiłku fizycznego.

Szczególnie ważne w takiej sytuacji jest stosowanie się zaleceń stomatologa. Obowiązkowe jest pojawianie się na wizytach kontrolnych oraz odwiedzanie stomatologa, jeśli tylko zauważy się niepokojące objawy.

Używanie antybiotyków oraz leków przeciwbólowych powinno odbywać się tylko według wytycznych dentysty. Samodzielne podwyższanie dawek bez zgody lekarza może być zagrożeniem dla zdrowia. Nie zaszkodzi również przemywać jamę ustną stworzonymi w tym celu płukankami. Wykazują one zastosowanie łagodzące, odkażające oraz przeciwbakteryjne.

Jak troszczyć się o implant dentystyczny?

O implanty dentystyczne należy troszczyć się podobnie do tego, jak o nasze zęby. Bazą jest szczotkowanie chociaż dwa razy przez dzień, na początku unikając miejsca zabiegu, a zęby szorować miękką szczoteczką.

Pomimo tego, że implanty dentystyczne nie ulegają próchnicy ani korozji, trzeba troszczyć się o nie z równie dużą uwagą. Bez czyszczenia zębów po jedzeniu resztki jedzenia zaczną osadzać się w pobliżu dziąseł. To może prowadzi do postępującego obniżania się dziąseł. Wtedy zazwyczaj odsłania się  tytanowy korzeń implantu dentystycznego, w ten sposób tracąc dobry wygląd. Obok tego warto minimum 2 razy w ciągu roku odwiedzić klinikę dentystyczną na kontrolę.

Sprawdź nasze usługi: implantologia

Strona używa cookies
Ok