Jak zaangażować DJ-a na wesele
16 września, 2021
invisalign - aparat ortodontyczny - invisalign niewidoczny aparat
Invisalign – niewidoczny aparat na zęby
13 stycznia, 2022

Czy automatyczne podlewanie ogrodu się opłaca?

Jeżeli zależy nam na tym, żeby ogród pięknie wyglądał, podstawowym elementem, który zachowa go w pięknym stanie jest podlewanie. Nie wystarczy dbać o rośliny podcinając je, czy dostosowując je do gleby. Każdy ogród ma spore zapotrzebowanie wody, niestety tradycyjne sposoby podlewania nie dość, że zajmują dużo czasu oraz wysiłek, to obok tego wymagają stałego pamiętania o wykonaniu tej czynności. Często ocenia się, że podobnie jak z koszeniem trawy, nawadnianie ogrodu pożera najwięcej czasu wśród innych zabiegów pielęgnacyjnych. Z uwagi na to powstały systemy nawadniania ogrodów, które nie tylko będą „pamiętały” o potrzebie podlania ogrodu, ale również mogą dostosowywać ilość wody.

Tradycyjne systemy nawadniania ogrodów

Codzienne używanie zwykłej konewki zajmuje niezwykle dużo czasu i będzie funkcjonalne zaledwie w maleńkim ogrodzie, ze względu na to część osób co najmniej podejmuje zakup ogrodowego węża. To znacznie wygodniejsze, ponieważ dzięki tzw. szybkozłączkom da się podpiąć wąż pod kran, co bardzo ułatwia dojście do wszystkich zakątków ogrodu, bez manewrowania z konewką oraz stałego dolewania wody. Do ręcznego podlewania z węża możemy przyłączyć pistolet, który pozwala na dostosowanie ciśnienia wody, a nawet zatrzymanie strumienia bez konieczności zakręcania kranu, a także ogrodowe zraszacze, które podczepia się pod wąż oraz które także ułatwiają nawodnienie ogrodu oraz znacznie zmniejszają wkład pracy.

Jeżeli zależy nam na znacznym zautomatyzowaniu czynności nawadniania ogrodu, warto zakupić system nawodnienia ogrodu. Jednym z najmniejszych jest specjalny elektroniczny sterownik nakładany na kran, co umożliwia automatycznie włączanie momentu podlewania. Minusem tego rozwiązania są widoczne rozłożone po powierzchni ogrodu węże oraz niemożliwość powiększenia systemu.

Automatyczne systemy podlewania roślin w ogrodzie

Zachowanie ogrodu w ciągłym nawodnieniu nie oznacza , że trzeba pogodzić się z widocznymi przewodami. Instalacja dużego systemu nawadniania znajdzie zastosowanie nie tylko w największych ogrodach, ale także w niewielkich oraz całkiem małych. System nawadniania potrzebuje co prawda przygotowania w postaci planu oraz montażu pełnego systemu. Zwykle system zakopywany jest pod ziemią. Konieczne jest zamontowanie programatora, systemów rozlewających wodę, podprowadzenia do instalacji wodnej w postaci zaworów, a także zraszaczy, które potrzebnych do rozlania wody po samym ogrodzie. Nie oznacza to jednak, że system ma zostać zainstalowany przed projektem ogrodu.

Przykłady zraszaczy ogrodowych

Pośród ogrodowych zraszaczy wyróżniamy kilka odrębnych typów, które mogą posłużyć do nawodnienia ogrodu. Sprawdzają się one doskonale jako część składowa pełnego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są bardzo popularne z uwago na to, że ich główną zaletą jest miarowe nawodnienie wybranej części ogrodu. Zaopatrzone w nadające kształt strumienia dysze oraz sterowniki odpowiedzialne za ciśnienie wody działają doskonale. Zraszacze stałe mogą być wynurzane – są one bardzo niskie, a ich podstawową zaletą uznajemy to, że po ukończeniu pracy chowają się pod powierzchnią. Z kolei zraszacze niewynurzane są stale widoczne na powierzchni .

Zraszacze ruchome – przede wszystkim sprawdzają się, z uwagi na to, że mogą zostać wyregulowane w obrębie 360o. Bardzo dobrze zdadzą egzamin w podlewaniu trawników i posiadają sporo funkcji oraz są lepsze jakościowo od zraszaczy stałych. Głównie polecane są do nawadniania średnich i mniejszych ogrodów. Zasięg wody może docierać 3-22 metrów, a dodatkową zaletą tego systemu jest to, że da się nawadniać w określonym czasie zaledwie konkretny sektor.

Mikrozraszacze –w głównej mierze służą wytwarzaniu niewielkiej mgiełki, z tego powodu sprawdzą się dla roślin, które nie potrzebują przesadnie dużej ilości wody.

Linie kroplujące do nawadniania ogrodu

Drugim typem systemu nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Najczęściej używane są przy podlewaniu korzeni roślin. Z uwagi na to będą doskonałe do podlewania żywopłotów, drzew, krzewów ozdobnych oraz warzywników. Korzyścią takiego systemu nawadniania jest to, że nie moczy liści, łodyg ani kwiatów, przez co nie dojdzie do poparzenia roślin. Ponadto to system mocno oszczędny, z uwagi na zminimalizowanie marnowania wody. Linie kroplujące wykonuje się z przewodów ze specjalnymi kroplówkami, które sączą wodę. Kroplowniki bardzo wydajnie doprowadzają wodę do roślin dostarczając im wymierzoną ilość wody.

Mini linie kroplujące

Instaluje się je zaledwie na niewielkich przestrzeniach, do podlewania małych skalniaków, rabat kwiatowych, czy mało rozrośniętych żywopłotów. Dużą zaletą jest możliwość łatwiej instalacji oraz samodzielnego wyboru podlewanych miejsc. Mini linie kroplujące są najlepsze przede wszystkim w ogrodach, w jakich rośliny nie rosną zbyt gęsto.

Strona używa cookies
Ok