Nowoczesne pompy ciepła dostarczają energię cieplną do budynków, pobieraną z wody, z powietrza lub z ziemi. Taki przekaźnik ciepła stworzony jest z 2 segmentów: zewnętrznego, co pozyskuje moc ze źródła i wewnętrznego rozprowadzającego energię cieplną. Tego typu urządzenie to skuteczna metoda ocieplania domu z chłodnym okresie oraz ochładzania go w okresie letnim, jaka przy zużyciu względnie niewielkich kosztów, przesyła energię cieplną do instalacji centralnego ogrzewania. Pompę ciepła da się użyć tak samo w mieszkaniu, domu albo innych budynkach użytkowych, a za sprawą poboru energii z niewyczerpalnych źródeł energii oraz braku wypuszczania zanieczyszczeń jest to rozwiązanie nieszkodliwe dla środowiska. Niezwykłą mocną stroną pompy ciepła Toruń jest też brak wymogu konstruowania komina.
Oprócz tego cechują się względnie niegłośnym sposobem pracy i wieloletnią wytrzymałością. Pompa ciepła, jaka jest regularnie sprawdzania, przy czym warto mieć na uwadze, że koszty serwisu są stosunkowo niewielkie, zazwyczaj służy przez wiele lat bez wymogu wymiany. Da się taką pompę ciepła zastosować wspólnie z instalacją centralnego ogrzewana i do ogrzewania bieżącej wody przez instalację ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła, jako rozwinięta metoda grzewcza, posiada jest przez programy zarządcze przygotowane do nietrudnej obsługi dla użytkownika. Poza tym można ją zastosować w większości budowli.
W jaki sposób działa pompa ciepła?
Pośród pomp ciepła wynajdziemy ich parę rodzajów z podziałem na pobór energii. Sama w sobie pompa ciepła nie tworzy energii, stanowi typ przekaźnika, jaki w pierwszej fazie pobiera energię po czym przekształca ją w celu ocieplenia domu. Nieważne, czy źródłem energii jest woda, powietrze lub ziemia, pompa ciepła Toruń stworzona jest z 2 modułów. Moduł zewnętrzny, czyli źródło dolne, ma na celu przyswajać jak największą ilość energii ze źródła. Ta część jest bazą pompy ciepła i z tego względu ten element powinno się przystosować do wykorzystywanego źródła. Moduł zewnętrzny przekazuje zgromadzoną energię do modułu wewnętrznego działającego już w środku domu. W tym momencie zgromadzone ciepło jest przenoszone do instalacji ogrzewania. Przesył energii wraz z redukcją ciśnienia oraz dostosowaniem ciepła skutkuje oddaniem energii do całego budynku. Poprzez pompę ciepła da się ogrzać każdy pokój, a prócz tego wspomóc instalację c.w.u (ciepłej wody użytkowej). Tym sposobem użytkownicy zyskują też możliwość posiadania ogrzewania zarówno ściennego jak i podłogowego. Natomiast działanie pompy ciepła ustala nieskomplikowany w zarządzaniu układ sterowania.
Typy i rodzaje pomp ciepła
Pompy ciepła gruntowe
Pompa ciepła gruntowa to proekologiczne rozwiązanie, jaki da się stosować przez pełen rok. Ze względu na fakt, że taka pompa ciepła zbiera energię słoneczną zatrzymaną w ziemi, a temperatura ziemi ma zwykle taką samą wartość. Stale zbierana energia przesyłana jest do systemu grzejącego w wewnętrznym module. Istotną zaletą takiego typu pompy ciepła jest ekologiczność, ponieważ nie emituje ona zanieczyszczeń. Pompa ciepła gruntowa to projekt wymagający znacznej powierzchni dookoła budynku, by pełna praca była skuteczna. Efekt budowy pompy ciepła przyniesie sporo zysku, na które warto się zdecydować.
Powietrzne pompy ciepła
Główną zaletą pomp ciepła jest ich duża ekologiczność. Powietrze jako stałe i odnawialne źródło zapewnia wysoką efektywność pompy ciepła, a do tego nie niszczy środowiska. W tym przypadku zewnętrzna część przesyła energię powietrzną na ciepło po czym przesyła ją do instalacji centralnego ogrzewania. Powietrzna pompa ciepła może zostać użyta w obiektach mieszkalnych oraz usługowych. Taki rodzaj pompy ciepła cechuje się cichą pracą, niezależną od pogody. Dodatkowego źródła ciepła trzeba włączać dopiero w sytuacji, kiedy temperatura powietrza zejdzie niżej niż – 5 stopni.
Pompy ciepła wodne
Pompę ciepła wodną da się zainstalować tylko w przypadku kiedy w okolicy zamieszkałego budynku jest zbiornik wody. Inaczej wymagane będzie przygotowanie studni. Trzeba wziąć też po uwagę, że jeżeli korzystamy z zbiornika naturalnego, wymagana będzie filtracja wody. Warto rozpatrzyć instalację pompy ciepła wodnej, bo zapewnia ona stałe dogrzanie w czasie zimowym i studzenie w sezonie letnim. Pompa ciepła ściąga wodę oraz przekazuje ją do budynku, a następnie na bazie przemiany energii doprowadza ciepłą wodę, po czym odnosi zimną wodę. Wielką zaletą pompy ciepła wodnej jest to, że sprawdza się, gdy jest wielkie zapotrzebowanie cieplne.
Czy warto zamontować pompę ciepła?
Podstawową zaletą zakupu pompy ciepła, pochodzącą z ściągania energii ze odnawialnych źródeł jest ekologiczność i energooszczędność. W porównaniu do innych źródeł energii, korzystanie z pompy ciepła nie emituje mocno szkodliwych odpadów i substancji. Dlatego jest to rozwiązanie całkowicie przyjazne dla środowiska. Za sprawą tego, że aplikacja pompy ciepła jest wysoko przyjazna dla środowiska, oferowane są dodatkowe dofinansowania budowy proekologiczne. Ponadto należy dodać, że właściwie niewielkie koszty używania w krótkim czasie zwracają koszty poniesione przy podjęciu inwestycji, a efektywność oraz sprawność odpowiednio zainstalowanej oraz regularnie serwisowanej pompy ciepła dochodzi nawet do pięćdziesięciu lat stałego zużycia.
Instalacja pompy ciepła odrzuca też przymus posiadania komina i zaplecza, w którym gromadzony byłby opał i zakupu samego opału. Wydatki są więc znacząco mniejsze niż w przypadku innych źródeł cieplnych. Ponadto pompy ciepła są właściwie samodzielne. Dzięki prawie pełnemu zautomatyzowaniu potrzebuje tylko niewielkiego doglądania cech mechanizmu. Użytkownicy marnują czasu na dodawanie opału .
Warto wybrać pompę ciepła też z uwagi na zastosowanie. Pompy ciepła dają sporo możliwości zaczynając od układu grzewczego, jaki dostarcza ciepło dla pomieszczeń i użytkowej wody. Pompa może współgrać z ogrzewaniem grzejnikowym oraz podłogowym, dlatego gwarantuje optymalne efekty. Latem może też wspierać chłodzenie pomieszczeń, dlatego też stosowanie pompy ciepła jest wielofunkcyjne oraz komfortowe.