Najem lub sprzedaż nieruchomości dzięki przedstawicielowi biura nieruchomości
15 lutego, 2021
Czy warto inwestować w pompę ciepła?
16 września, 2021

Chirurg stomatolog szczękowy przeprowadza wiele różnych, zwykle wymagających szczególnych umiejętności zabiegów z zakresu stomatologii. Dotyczy to usuwania problemów jamy ustnej, szczęki, tkanek miękkich i twarzoczaszki. To są zabiegi z zakresu korekcji wad zgryzu, eliminowania zapaleń, usuwania torbieli czy guzów, plastyki tkanek miękkich oraz kostnych. Chirurg stomatolog szczękowy także wszczepia implanty. Do najczęstszych zabiegów realizowanych przez chirurga stomatologa szczękowego należy ekstrakcja ósemek, chirurgiczna resekcja zęba oraz sterowana regeneracja kości pod implant zęba, a ponadto jego wszczepienie.

Usuwanie ósemek

Pomimo tego, że ósemki wybijają się w jamie ustnej na samym końcu, zwykle sprawiają dużo nieprzyjemności. Z reguły poprawnie rozwiniętych zębów się nie narusza. Są jednak pewne przypadki, które wskazują na to, że nieuniknione okaże się usunięcie ósemki. Wtedy należy wybrać się do chirurga stomatologa szczękowego, który rozwiąże problem.

Czasem proces wyżynania się ósemek jest utrudniony na przykład z uwagi na brak przestrzeni wśród zębów. Ósemki, kiedy nie mają wystarczającej przestrzeni, napierają na sąsiednie zęby. W ten sposób powodują przeważnie trudny do zniesienia ból oraz przemieszczanie się sąsiednich zębów. Za mała przestrzeń dla części zębów może sprawiać kłopoty podczas całkowitego otwierania ust. Dla pacjenta to oznacza nieprzyjemny dyskomfort, jakiego warto się pozbyć.

Wyrwanie ósemek przez chirurga stomatologa szczękowego odpowiednie jest też wtedy, gdy ząb uszkadza próchnica. Ta przypadłość może z łatwością obejmować sąsiednie zęby, dlatego należy zlikwidować jej źródło. Bywa również tak, że wokół zęba powstaje obszerny stan zapalny dziąsła, z reguły spowodowany właśnie zmianami próchniczymi. W takim wypadku wyrwanie ósemki przez chirurga stomatologa szczękowego staje się jedynym sposobem usunięcia problemu.

Chirurgiczna resekcja zęba w gabinecie stomatologicznym

Endodoncja jest uznawany za mocno dokładnym zabiegiem, a stomatolog endodonta, który przeprowadza leczenie kanałowe, używa mikroskopu, bywa tak, że niełatwo jest dojść do wszystkich rozwidleń zębowego kanału. W takiej sytuacji potrzebna jest chirurgiczna resekcja zęba. Taki zabieg polega na dostaniu się do niezauważonej części zębowego kanału, gdzie mieści się zakażenie.

Z reguły resekcja zęba potrzebna jest, gdy dentysta nie może dotrzeć do zęba. Na przykład ze względu na inną budowę kanału. Zdarza się, że dookoła zaatakowanej tkanki pojawia się torbiel albo ropień. W takim wypadku nie ma możliwości dojścia do zęba poprzez zabieg endodontyczny.

Wykonujący zabieg chrurg stomatolog nacina śluzówkę, by dotrzeć do kości oraz dobrze obejrzeć ząb oraz wyciąć objęte chorobą elementy. Chirurg stomatolog przeprowadza resekcję zęba korzystając z mikroskopu. To oznacza, że taki zabieg jest wyjątkowo precyzyjny oraz pozwala stomatologowi dotrzeć do wszystkich rozgałęzień zębowego kanału. W chwili, gdy kanał jest już dokładnie czysty wypycha go stomatologicznym cementem.

Sterowana regeneracja kości pod implant

W rezultacie utraty lub ekstrakcji zęba z czasem rozpoczyna się zanik kości. Dzieje się tak poprzez stratę nacisku będącą skutkiem braku zęba. Jeśli na czas stomatolog chirurg szczękowy nie wszczepi implantu, zanik kości uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu. Żeby dało się zaaplikować implant niebezpośrednio potrzebna będzie sterowana regeneracja kości. Polega ona na odbudowie kości za pomocą biomateriałów. Surowce pobierane są bezpośrednio od pacjenta albo ewentualnie krowy albo świni. Dzięki zawartm białkom i leukocytom zabieg jest bezpieczniejszy, a proces gojenia przebiega zdecydowanie szybciej. Jeśli materiał kostny czerpany jest od pacjenta, najczęściej stomatolog chirurg szczękowy pobiera go z brody, bądź żuchwy. Nadrzędnym przeznaczeniem zabiegu sterowanej regeneracji kości jest pobudzenie aktywności komórek odtwarzających kość. Po wykonaniu sterowanej regeneracji kości stomatolog chirurg szczękowy może bezpiecznie zająć się wszczepieniem implantu zębowego.

www.stomatolog-torun.pl

Strona używa cookies
Ok