Chirurgia stomatologiczna w leczeniu zębów
29 stycznia, 2021
Serwis klimatyzatorów Toruń
29 stycznia, 2021

Implant dentystyczny – w jakich sytuacjach warto?

Implanty zębów zastępują braki gdy wypadną zęby i są jednym z popularnych i niezwykle trwałych uzupełnień protetycznych. Po właściwie wykonanym leczeniu śruba implantu zęba łączy się z kością, a zamocowana na nim korona imituje naturalne zęby.

Poprzez zastosowanie implantów da się uzupełnić nie tylko poszczególne braki, a nawet komplet zębów. Implanty dentystyczne są również porządnym wsparciem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień.

Jedną z największych zalet implantów zębowych jest ich solidność. Przypuszcza się, że odpowiednio wszczepiony implant może wystarczyć do końca życia. Zgrane z tkanką kostną, pomimo upływu czasu nie tracą na swojej trwałości, nie niszczą się i nie powodują problemów. Ponadto wykorzystanie implantów to wysoki komfort użytkowania. Implanty stomatologiczne nie przemieszczają się i nie dopuszczają do tego, aby np. oparta na nich proteza przestawiała się nieodpowiednio.

https://implantytorun.pl/implantologia/

Komu można wszczepić implant zęba?

Co najważniejsze implantów nie wszczepia się kobietom w ciąży ani u osób z zaburzeniami związanymi z krzepliwością krwi czy z rozwiniętą osteoporozą. Ograniczeniem jest też aktywny nowotwór i nieleczona cukrzyca. Implanty nie są przeznaczone dla dzieci oraz osób poniżej 16 roku życia, z uwagi na ciągle postępujący proces rozwoju szczęki.

Dużo czynników nie wyklucza całkowicie możliwości zastosowania implantów zębów, ale muszą być one omówione ze stomatologiem. Są to na przykład osoby dotknięte wadami serca,chorobami psychicznymi lub z chorobą Parkinsona. Rozmowy z dentystą potrzebują też ci, którzy latami są uzależnieni od papierosów.

Na co warto się zdecydować: implant zęba czy proteza?

Implanty zębów gwarantują sporo możliwości przywrócenia piękna uśmiechu. Często zdarza się, że pacjent wymaga wymiany kilku zębów, a nawet pełnego łuku.

Stomatolog protetyk posiada parę rozwiązań, chociaż najczęściej wybieranymi metodami są implanty albo wykorzystanie całkowitej protezy. O ile oba te rozwiązania doskonale eliminują bezzębie, oba mają zarówno mocne i słabe strony. Bywa tak, że używanie protezy może okazać się nieodpowiednie dla pacjenta z uwagi na np. niewłaściwe warunki anatomiczne jamy ustnej. Takie protezy z czasem się niszczą. Co parę lat trzeba je wymienić, dlatego że z czasem przestają być dopasowane, jak były jako nowe.

Wszczepienie implantów zębów z kolei zabiera znaczną ilość czasu ze względu na potrzebę osadzenia implantu w kości żuchwy lub szczęki, a za to implant może przetrwać również do końca życia. Zaaplikowany implant przed osadzeniem korony, która będzie zastępowała ząb, musi zrosnąć się z tkankami i kośćmi. Dopiero wtedy można podejmować dalsze leczenie protetyczne.

Czy wszczepienie implantu zęba jest lepsze od leczenia kanałowego?

Podstawowym celem leczenia kanałowego jest naprawienie zainfekowanej miazgi zęba. Ten rodzaj leczenia jest jednym z najbardziej skomplikowanych zadań lekarza endodonty zajmującego się leczeniem kanałowym, ale większość zabiegów daje oczekiwane efekty. Leczenie kanałowe jest sposobem na uratowanie naturalnego zęba. Za sprawą wysokiej efektywności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest zatrzymanie zębów, które jeszcze parę lat temu były z reguły wyrywane.

Natomiast implanty dentystyczne uzupełniają naturalne zęby, a przy tym nie niszczeją, jeśli pacjent właściwie dba o higienę zębów, implanty stomatologiczne pozostają nienaruszone dożywotnio. To oznacza, że nie ma potrzeby martwić się bólem i dolegliwościami, a ekastrakcja mocno zniszczonego zęba i wymiana go na implant , jest przeważnie rozwiązaniem zdecydowanie lepszym.

Na co uważać po wszczepieniu implantu stomatologicznego?

Przede wszystkim trzeba nie jeść bardzo ciepłych potraw i ściśle trzymać dietę półpłynną. Nie należy korzystać ze obszaru jamy ustnej. Zdaniem stomatologów niedobre jest też dotykanie językiem i palcami miejsca implantu, aby uniknąć ryzyka zakażenia albo podrażnień. Należy odłożyć palenie, dlatego że rozregulowują proces leczenia się tkanek. Ponadto na czas  około miesiąca nie wolno podejmować wysiłku fizycznego.

Niezwykle ważne w takiej sytuacji jest wykonywanie zaleceń stomatologa. Obowiązkowe jest pilnowanie wizyt kontrolnych oraz zgłaszanie się do stomatologa, kiedy tylko zauważy się przejmujące objawy.

Przyjmowanie antybiotyków oraz leków przeciwbólowych powinno odbywać się tylko zgodnie z wytycznymi lekarza stomatologa. Samodzielne zwiększanie dawek bez zgody stomatologa może być zagrożeniem dla zdrowia. Warto też płukać jamę ustną przeznaczonymi do tego płukankami. Mają one działanie łagodzące, odkażające i przeciwbakteryjne.

Jak dbać implant ?

O implanty zębów należy dbać podobnie do tego, jak o naturalne zęby. Minimum jest systematyczne szczotkowanie dwa razy przez dzień, na początku unikając miejsca zabiegu, a zęby myć miękką szczoteczką.

Mimo tego, że implanty zębów nie ulegają próchnicy ani korozji, trzeba troszczyć się o nie z tak samo dużą uwagą. Bez mycia zębów po posiłkach pozostałości jedzenia będą gromadzić się przy linni dziąseł. To może prowadzi do powolnego obniżania się dziąseł. W takiej sytuacji często odsłania się  tytanowy korzeń implantu , tym samym tracąc dobry wygląd. Poza tym warto przynajmniej 2 razy w ciągu roku odwiedzić klinikę stomatologiczną na wizytę kontrolną.

 

Strona używa cookies
Ok