Najwyższą zaletą budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, która wspomaga zmniejszanie kosztów grzewczych. Tym wśród najbardziej znaczących elementów wskazujących na skuteczność takiego typu budownictwa jest skorzystanie z okien pasywnych. W czym tkwi różnica od pozostałych okien? Pasywność cechuje się głównie efektywną termiczną izolacją. Dobre parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych przeważnie mieści się w 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im mniejszą wartość określa ten współczynnik tym skuteczniejsza izolacja ciepła. Głębokość okien energooszczędnych wlicza się w zakresie 88-120mm, a z kolei ich szybowe pakiety przeważnie są trzyszybowymi pakietami. Dla lepszego efektu w energooszczędnym budownictwie pasywnym stosowana jest także pianka poliuretanowa (PUR) o zbliżonych właściwościach termoizolacyjnych. Jeśli chodzi o strukturę profili pasywnych okien, zazwyczaj to są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, PCV oraz aluminiowej.
Wielką popularnością w budownictwie pasywnym nadal odznaczają się pasywne okna PCV. Tego typu okna są wybierane ze względu na szybki i prosty montaż, bezproblemowe zachowanie czystości i dość niewielki koszt. Żeby okna PCV były pasywne muszą spełnić kilka warunków. Między innymi jest to wymóg posiadania sześciu wewnętrznych komór i zamieszczenia specjalnych uszczelek, jakie bronią przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest w przypadku pasywnych okien z drewna. Okna drewniane są zwykle wybierane ze względu na elegancję i estetykę. Zwykle, by były pasywne mają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Innym typem pasywnych okien są okna aluminiowe. Tak samo jak w zastosowaniu pasywnych okien drewnianych i PCV muszą odpowiadać na odpowiednie wytyczne, jednak ich podstawową zaletą jest zdolność powstawania w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej dobre właściwości izolacji termicznej, z uwagi na to rzadziej wykorzystuje się je w domach i budowlach mieszkalnych. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, lepiej nabyć okna drewniano-aluminiowe, jakie zawierają w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych. W takiego typu oknach pasywnych ramy wykonane są z drewna w zestawieniu z z okuciem z aluminium. W tym przypadku, drewno można zamienić na PCV.
Rozmawiając o oknach pasywnych zawsze skupiamy uwagę na ich możliwość termicznej izolacji. Niewielka strata ciepła jest widoczną korzyścią pod względem do kosztów przekazywanych na utrzymanie optymalnej temperatury w środku pomieszczeń. Minimalne straty cieplne gwarantują zniżenie wykorzystania systemów cieplnych w czasie zimy i klimatyzacji w ciągu lata. Za sprawą zastosowania pasywnych okien mniej wydamy na docieplenie budynku albo wychładzanie powietrza podczas upałów. To sprawia, że o ile koszt związany z montażem pasywnych okien okaże się większy w porównaniu niepasywnych okien, oszczędności pochodzące z porządnej izolacji termicznej zwrócą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją termiczną należy wspomnieć także o zadowalającej izolacji akustycznej. Właściwie zainstalowane pasywne okna bardzo wydajnie odcinają nas od hałasu z zewnątrz, zapewniając nam wysoki komfort. Znaczącą zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Odporność na promienie UV i opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przegrzewania pomieszczeń i osłonę przed zawilgoceniem i pojawieniem się pleśni i grzybów. Dobrze zwrócić również uwagę na korzyści płynące z konstrukcji pasywnych okien. Za sprawa swojej budowy są odporne na rozbicie, natomiast wzmocnione okucia przeciwdziałają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.
W kwestii nabycia pasywnych okien, najistotniejsze są odpowiednie parametry i certyfikaty popierające jakość danego produktu. Najlepiej ocenić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, szerokość ramy oraz materiał, z którego zostanie ono wykonane. Warto także zastanowić się nad doborem uszczelek i okien, jakie mają bezpośredni wpływ na termoizolację i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też poprawną wentylację. Dzięki temu zdobędziemy dopływ świeżego powietrza i tym samym nie doprowadzimy do strat cieplnych.
Najważniejszym wyznacznikiem jest w dużej mierze montaż okna. Nic nie znaczące będą wybitne parametry pasywnego okna, najlepsze materiały i okucia antywłamaniowe, kiedy okno nie zostanie wstawione w prawidłowy sposób. Warto w tym wypadku przemyśleć wynajęcie fachowca, który przeprowadzi montaż rzetelnie. Zły montaż prowadzi do tworzenia się mostków termicznych, gdzie będzie uciekało ciepło. To w mocno obniży działanie pasywnego okna, z powodu czego nie będzie już ono pasywne, dlatego że straci swoje najcenniejsze właściwości.
Tuż obok poprawnego montażu trzeba rozplanować usytuowanie okien w projekcie domu. Jeżeli zależy nam na całkowitym wykorzystaniu właściwości pasywnych okien i czerpania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. Dzięki temu uchronimy się od przegrzania i konieczności instalacji kolejnej osłony przed przesadnym nasłonecznieniem.
Okna Toruń