Pod nazwą liposukcji kryje się zabieg, jakiego zadaniem jest pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej i wymodelowanie sylwetki. Istnieje kilka metod liposukcji. Niektóre z nich nie są tak inwazyjne i różnią się od tradycyjnej operacyjnej liposukcji, z tego powodu nazywane są liposukcją bez skalpela. Każda z tych metod polega na podzieleniu niepotrzebnej tkanki tłuszczowej, która potem zostaje odessana lub naturalnie wydalona z organizmu.
Metody te szczycą się co raz szerszą popularnością wśród kobiet, choć nie przy wszystkich zabiegach efekty są widoczne od razu. Wszystko podlega indywidualnym możliwościom organizmu. Również to, ile będzie potrzebnych zabiegów zależy od osobistych czynników. Przed każdym zabiegiem kosmetolog lub lekarz przeprowadza wywiad oraz ocenia ilość tkanki tłuszczowej do usunięcia. Warto też zorientować się w przeciwwskazaniach do wykonania liposukcji. Do najistotniejszych z nich należą nowotwory, choroby związane z krzepliwością krwi oraz infekcje.
Laserowa liposukcja bez skalpela jest szczególnie wskazana dla osób, które pragną pozbyć się tłuszczu w konkretnych miejscach. Ta metoda pomaga nie tylko przy modelowaniu ciała, ale także pozytywnie wpływa na skórę, jej kondycję i regenerację. W trakcie jednego zabiegu można usunąć nawet do 500 ml tłuszczu, co więcej laser nie uszkadza tkanek, w pobliżu obszaru zabiegu.
Liposukcja laserowa bez skalpela trwa, w zależności ile jest niechcianego tłuszczu, do 1-2 godzin i przebiega w znieczuleniu miejscowym. Ta metoda wymaga minimalnego, praktycznie niewidocznego później nacięcia, by można było wsunąć specjalny światłowód do obszaru ze zbędną tkanką tłuszczową. Laser wpływa na komórki tłuszczowe i rozrywa ich błony, aby przeszły w stan płynny i można było je odessać już w trakcie zabiegu. Większa część podzielonego tłuszczu wchłania się jednak dzięki naturalnym procesom metabolicznym i zostaje wydalona w przeciągu kilku dni.
Liposukcja laserowa ma też dobry wpływ na komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu. Dzięki ich stymulacji poprawia się kondycja skóry, ponieważ ta ujędrnia się i zostaje odmłodzona. Efekty są zwykle widoczne tuż po zabiegu, choć ostatecznych rezultatów należy spodziewać się w ciągu 1 – 2 miesiąca.
Ta metoda liposukcji opiera się na energii ultradźwięków, która jest używana do oderwania tkanki tłuszczowej od pozostałych tkanek. Długoletnie badania nad ultradźwiękami wpływają na to, że jest to nieinwazyjna metoda liposukcji bez skalpela. Ten rodzaj zabiegu jest obecnie jednym z najbardziej dokładnych wśród innych, dlatego jest szczególnie wskazany w przypadku słabo dostępnych miejsc np. kolan. Jest to metoda całkiem bezbolesna, a energia ultradźwięków kierowana jest bezpośrednio na tkankę tłuszczową. Nie ma też ryzyka uszkodzenia innych tkanek, naczyń krwionośnych czy nerwów.
Rozbite komórki tłuszczowe staja się płynne i w tej postaci wędrują do wątroby, skąd są usuwane za sprawą naturalnych procesów metabolicznych. By liposukcja ultradźwiękowa była naprawdę skuteczna zaleca się podjęcie od 5 do 10 zabiegów w serii. Efekty takiej metody są zauważalne w przeciągu miesiąca od skończenia zabiegów. Warto dodać, że liposukcja ultradźwiękowa jest jedynie terapią wspomagającą i dobrze jest po przyjęciu zabiegów zadbać o dietę i odpowiedni styl życia.
Znana bardziej jako lipoliza iniekcyjna, jest metodą, która przypomina zarówno liposukcję ultradźwiękową jak i laserową w tym, że rozdziela komórki tłuszczowe oraz jest mało inwazyjną metodą bez użycia skalpela. Co więcej, lipoliza iniekcyjna może być używana także na twarzy w celu zlikwidowania podwójnego podbródka, worków pod oczami lub tłuszczu z policzków.
Lipoliza iniekcyjna polega na zaaplikowaniu roztworu fosfatydylochiny, wprost do tkanki tłuszczowej. Ta substancja rozdziela komórki tłuszczowe, które później są wchłaniane do wątroby i naturalnie usuwane. Zabieg trwa około godziny i odbywa się przy znieczuleniu miejscowym. Minusem tego rodzaju zabiegu jest to, że ze względu na przebieg tej metody może wystąpić opuchlizna i zaczerwienienie skóry tam, gdzie wkłuwano igły. Warto też po zabiegu podjąć masaż limfatyczny, który wspomoże wydalenie nadmiernego tłuszczu z organizmu.
Metoda iniekcyjna przynosi najlepsze efekty w przypadku osób ze średnim nadmiarem tłuszczu. Roztwór nie poradzi sobie ze znaczną ilością tkanki tłuszczowej, dlatego taka metoda może nie zadowolić pacjenta z otyłością. Najbardziej widoczne efekty pokazują się po 2 – 3 zabiegach w odstępach 3 – 6 tygodni.
Te nieinwazyjne zabiegi liposukcji bez skalpela są znacznie bezpieczniejsze niż klasyczna metoda operacyjna, w większości przypadków nie potrzeba czasu rekonwalescencji. Zabiegi nie zaburzają zwyczajengo rytmu pracy pacjenta, który właściwie niedługo po zabiegu może wrócić do swoich zajęć. Niezależnie od metody zwalczania tłuszczu, dla zachowania optymalnych rezultatów, wskazane jest zachowanie zdrowej diety oraz aktywnego trybu życia, żeby uniknąć ponownego odkładania się niechcianego tłuszczu w przyszłości.