Szkodniki w drewnie takie jak korniki, wbrew temu że stanowią kluczowy czynnik łańcucha pokarmowego, bardzo niekorzystnie wpływają na jakość lasów. Przeważnie żerują na jednej powierzchni przez kilka lat. Jest to rezultat cyklu rodnego insektów. Korniki przechowują jaja w drewnie. Larwy dorośleją, zaczynają dokarmiać się materią, po czym rozmnażają się. I tak w kółko.
Dla konserwacji drewnianych powierzchni najbardziej kluczowa jest prewencja. Powlekanie budynków z drewna adekwatnymi impregnatami to podstawa. Wówczas zmniejszamy ewentualność na zagnieżdżenie ksylofagów w określonym materiale. W chwili w której dostrzeżemy obecność szkodników w drewnie musimy rozpocząć stosowne działania. Zwalczanie korników wymaga dokładnej oceny, czasu i wykorzystania właściwych metod. Konieczna jest więc konsultacja ekspertów w branży eliminowania szkodników drewna. Dobrze, że w naszym kraju jest kilka placówek, które zasługują na uznanie, m.in Corneco. Prowadząc rozmowy z założycielem tej rzetelnej marki dowiedzieliśmy się kilku ciekawych rzeczy w temacie szkodników drewna i strategii ich usuwania. Dzisiaj chcemy Wam je przedstawić.
Wszystkie pasożyty drewna mianowane są fachowo ksylofagami. Z greki ksylon symbolizuje drewno, a phagein zżerać, zatem jasno jest skojarzyć pochodzenie tego stosunkowo sporadycznie spotykanego wyrażenia. Ksylofagi są to insekty w postaci dojrzałej, lub larwy które odżywiają się drewnem. Funkcja ksylofagów w naturze jest ambiwalentna. Z jednej strony osłabiają one ekosystem leśny, ale z drugiej wytwarzają teren dla świeżych drzew w lesie. Dobrze jest tu dostrzec, że korniki prześladują chorowite i stare rośliny. Są więc szkodnikami wtórnymi, gdyż eliminują z biosfery to co i tak już jest skazane na zagładę. Aczkolwiek przez wzgląd na rozległość ich funkcjonowania produkują więcej strat niż zysku. Sprawdźmy teraz jakie szkodniki w drewnie mamy możliwość zazwyczaj spotkać w naszym kraju.
Najcięższym przeciwnikiem jest naturalnie kornik. Szybkość mnożenia i ilość powoduje, że tępienie tego szkodnika nie należy do najbanalniejszych zajęć. Ale wykorzystanie właściwych preparatów chemicznych i właściwych technologii udoskonala walkę z tym insektem.
Techniki likwidowania szkodników w drewnie są niejednakowe. Od cieplnych po chemiczne. Dostosowywane są przez wzgląd na budowę materiału, na typ pasożyta i skuteczność działania. W dalszej części artykułu zaprezentujemy Wam powszechnie stosowane procedury zwalczania pasożytów:
W trakcie rozmowy z reprezentantem przedsiębiorstwa Corneco dowiedzieliśmy się jak niezwykle problematyczne mogą być pasożyty w drewnie i jak możemy się przed nimi ustrzec. Zostały nam opowiedziane historie Klientów, których budynki były w kiepskim stanie przed dezynsekcją, a po przypominały nowe. Analizując te przykłady możemy Wam powiedzieć, że podstawową sprawą o jaką powinno się zadbać jest prawidłowa impregnacja drewna. Sprzedawane na rynku preparaty efektywnie chronią drewno nie tylko przed insektami, ale również przed niekorzystnym oddziaływaniem słońca i wilgoci. Jest jeszcze druga sprawa – obserwacja. Przy pierwszych oznakach napadu kornika należy niezwłocznie umówić się z firmą zwalczającą pasożyty w celu zdiagnozowania rodzaju szkodnika i postaci szkód.
Zwalczanie szkodników drewna zacznij od współpracy z profesjonalną firmą. Przejdź na stronę www.szkodnikidrewna.com i poznaj szczegółowe informacje o skutecznych metodach zwalczania korników: zwalczanie korników Warszawa