W tematyce budowlanej możemy mieć styczność z dwoma typami pianki PUR z hermetycznymi komórkami oraz z niezasklepionymi komórkami. Piankę z zamkniętymi komórkami o ścisłości szacunkowo 40 kg/metr sześcienny przeznacza się przede wszystkim do ochraniania przed zimnem oraz izolowania pomieszczeń magazynowych, wycieplenia poszyć dachowych i stropodachów, a także w trakcie wykonywania mroźni, a konkretniej komór chłodniczych do gromadzenia owoców oraz warzyw. Piankę poliuretanową o konkretniejszej konsystencji (60kg/metr sześcienny) dostosowuje się do termoizolacji zadaszeń, stropodachów, zadaszeń pozbawionych wzniesień, filarów, podłóg (jeśli posiadamy ogrzewanie podłogowe) oraz do rozgraniczania miejsc, w jakich stykamy się z wyższym naciskiem. Tymczasem piankę otwartokomórkową mamy szansę użyć do ocieplenia poddaszy, pokryć, posadzek oraz ścian działowych wewnątrz mieszkania, hangarów dla szybowców lub terenów gospodarczych.
Pianka z niezasklepionych komórek jest utworzona z wyraźnych „otworów”, a w konsekwencji potrafi „oddychać”, a mianowicie dawać zadowalającą klimatyzację lokum oraz puszczać nazbyt dużą zawartość pary wodnej. Przeciwdziała nagromadzeniu pleśni, stąd perfekcyjnie przydaje się do izolowania poddaszy. Posiada nie tylko właściwości odcinające, przekazujące parę wodną i wyciszające. Jest niezmiernie lekka, nie obciąża wyraźnie budowy oraz osadza się ją przy zastosowaniu hydrodynamicznego natrysku. Można zatem izolować nią pokrycia dachowe w wszelakim dopuszczalnym układzie – nawet te niesamowicie zagmatwane. Jakie ma wady? Właściwie żadnych, o ile któryś pseudospecjalista jej nie wykorzysta do ocieplania umocnień, do czego totalnie się nie nadaje. Powinniśmy nadmienić, iż praktycznie w ogóle nie jest odporna na wpływ ognia.
Pianka z zalepionymi komórkami umożliwia najefektywniejszą izolację oraz jest nadzwyczaj niepodatna na czynniki atmosferyczne. Przeznacza się ją zwłaszcza do izolowania umocnień, posadzek z nagrzewaniem podłogowym oraz do ocieplenia poddaszy. Posiada minimum 90% hermetycznych komórek, posiada wysoką gęstość, niedużą przepuszczalność i niesamowicie dużą wytrzymałość na zgniatanie. Bezbłędnie sprawdzi się do oddzielania struktur metalowych, rurociągów albo obiektów inwentarskich.
Wszystko jest uzależnione od tego, który moduł budynku będziemy ocieplać. Pianka z otworkami wymaga nieco mniej budulca, zaś w dalszej kolejności – jest wyjątkowo wydajna. Przelicznik izolacji jest nieco niższy, lecz mimo to daje dobrą temperaturę w domu oraz jest dobrą granicą dla hałasu. Jeżeli planujemy ocieplić poddasze, to powinniśmy właśnie ją wybrać. Należy też wspomnieć, iż pozostaje wówczas zadbać o wymuszony obrót powietrza, żeby przenigdy nie kondensowała się para wodna i nie rozwinęła się pleśń. Standardowo powinniśmy kierować się zasadą kompromisu pomiędzy stawką, przestrzenią, w jakiej pianka będzie zagospodarowana i oporem cieplnym. Na poddaszu pianka izolacyjna musi posiadać co najmniej 10 cm (z zasklepionymi komórkami) bądź 20 cm (z oczkami), aby osiągała swoje zadanie.
Walory pianki otwartokomórkowej: wyjątkowo atrakcyjna izolacja w momencie zimy, doskonałe oziębianie w letnich miesiącach, wyciszanie dźwięków, „oddychanie” zapobiegające gromadzeniu się oparów albo wilgoci, dobra cena, oszczędność, efektywność i bezpieczeństwo, certyfikaty oraz atesty.
Dobre strony pianki zamkniętokomórkowej: niesłychanie pokaźna niewrażliwość na nieprzyjazne warunki pogodowe, brak mostków termicznych (znakomita nieprzepuszczalność), surowiec niewrażliwy na działanie ognia, praktycznie w ogóle nie obciążający budowy, mały przelicznik przenoszenia energii cieplnej, skuteczna termoizolacja, doskonała hydroizolacja.
Pokrycia dachowe, które posiadają skomplikowane wzory, niezwykle ciężko jest wycieplić tradycyjnymi technikami. Prezentują się one na pewno fenomenalnie, lecz dla załogi budowlanej stanowią ogromne wyzwanie. Jeśli decydujemy się na ocieplenie poddasza, powinniśmy w miejsce wełny mineralnej, zdecydować się naturalnie na piankę izolacyjną (bezwarunkowo z otwartymi komórkami). To bardzo dobra technologia ochraniania przed zimnem i izolowania przestrzeni o nieregularnych profilach, czyli z klinami w miejscach łączeń belek. Dach musimy koniecznie wcześniej naprawić, żeby izolowanie pianką posiadało jakikolwiek sens. Piankę można nakładać prosto na elementy metaliczne bądź dachówkę. Blacha absolutnie nie może posiadać rdzy, zaś wszelakie dachówki muszą być nienaruszone. Zrealizowanie zabezpieczenia pianką poliuretanową jest o wiele krótsze niżeli w przypadku kolejnych produktów, np. wełny mineralnej. Nie musimy obawiać się także szybkiej degradacji, kurzenia, rozprowadzania oparów i wyjątkowo wolnego wysychania. Mamy pewność, iż izolacja będzie dobra przez wiele lat, natomiast my zaoszczędzimy na ogrzewaniu.
Na co trzeba rzucić okiem? Jakakolwiek firma, jaka realizuje uszczelnianie pianką PUR musi w obszarze robienia usługi posiadać wszelkie konieczne druki, np. poprawne oznakowanie towaru czy kartę techniczną materiału. Pracownicy muszą mieć ubraną odzież ochronną ochraniającą w szczególności drogi oddechowe, skórę, oczy, głowę, szyję. Na dodatek muszą posiadać badania u specjalisty (plus badania zezwalające na funkcjonowanie na wysokości – jeśli jest to pożądane) oraz potwierdzenie po ukończonym kursie z Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.