Projektowanie ogrodów kamień ogrodowy Toruń
Profesjonalne projektowanie ogrodów
31 grudnia, 2016
Kampanie SEO pozycjonowanie na mapie Google pozycjonowanie firmowych wizytówek
Pozycjonowanie strony www
9 stycznia, 2017

Projektowanie ogrodów od A do Z

Seedart projektowanie ogrodów

Projektowanie ogrodów to niełatwa sztuka, dlatego najlepiej zlecić to specjaliście, który ma już podejście, obszerną wiedzę w tym zakresie i zmysł estetyczny. Jeśli marzysz, by Twój ogród stał się zarówno estetyczny, ale także trwały i praktyczny, musisz pamiętać o tym, że planowanie ogrodów nie polega wyłącznie na finezyjnym wyznaczeniu placu dla krzewów oraz kwietników. To jeszcze inne rzeczy, które zwięźle opiszemy w tym poradniku. Także serdecznie zachęcamy do zapoznania się z tym poradnikiem o projektowaniu ogrodów.

Projektowanie ogrodów – omówienie Twoich potrzeb

Przed tym, jak architekt zacznie tworzyć projekt zieleni, na początku określi z Tobą, jaki charakter miałby pełnić Twój ogród. Czy np. miałaby to być powierzchnia wypoczynkowa, przykładowo z grillem i placem pod stół lub może , gdzie będzie można sadzić drzewa owocowe i ogródek warzywny W rzeczywistości opcji jest dużo więcej i w zależności od tego, na co liczysz, taki projekt zostanie przygotowany.

Projektowanie ogrodów – możliwości zagospodarowania terenu

Spraw, które trzeba brać pod uwagę podczas tworzenia planu ogrodu, jest faktycznie mnóstwo. Przykładowo przestrzeń, którą posiadasz. Dobry model ogrodu może optycznie zwiększyć przestrzeń bądź ukazać wykorzystanie terenu w takiej formie, żeby był on dla domowników jak najbardziej wygodny.

Co trzeba uwzględnić w takim planie? Schemat ogrodu oprócz roślin bierze pod uwagę wiele alternatyw, w tym również dekoracje, przykładowo drogi z kamienia, źródełka, altany, czy figurki kamienne. Pomijając naturalnie pewne trudności (powierzchnię albo miejsce) projektowanie ogrodów daje sposobność, aby zaprojektować taki ogród, który będzie nie tylko powodem do uśmiechu ale stanie się także miejscem odpoczynku.

Projektowanie ogrodów może odzwierciedlać różne style w architekturze krajobrazu. Dzięki temu przed Twoim domem może znajdować się:

  • ogród regularny (ogród proporcjonalny) – odznaczający się wysokim porządkiem, niezwykle często znajdują się w nim rzeźby, ostrzyżone krzaki a także kompozycje kwiatowe. Pierwowzorem takiego ogrodu jest ogród francuski,
  • ogród swobodny – określa go styl imitujący naturalność, w takim ogrodzie rośliny mają sprawiać wrażenie, że nie są one doglądane przez ludzi. Taki ogród przeważnie wzbogaca się skałami, skalniakami itp., tak jak w ogrodach w stylu angielskim,
  • ogród złożony – czyli typ ogrodu, który łączy w sobie wcześniejsze cechy.

Nieco odmiennie będą również projektowane ogrody, które zaczną powstać w danym otoczeniu. Bierze się tu pod uwagę przede wszystkim trzy rodzaje otoczenia (stąd wzięły się nazwy takich ogrodów): ogród miejski, ogród na terenach podmiejskich i ogród wiejski. Różnią się one m.in. wielkością, często jest tak, że ogród w mieście będzie mniejszy niż ten znajdujący się na prowincji. Zatem inaczej należy podejść do mniejszego ogrodu, a inaczej do dużego, gdyż nie każdy styl będzie tu stosowny. Naturalnie projektant podpowie Ci, który wygląd ogrodu będzie najlepiej odpowiadać do miejsca i ukształtowania powierzchni lub zaproponuje Ci zupełnie odmienne, atrakcyjne rozwiązanie.

Ważne aspekty podczas projektowania ogrodów

Należy zawsze mieć w pamięci, że własna wizja nie zawsze może być w każdym calu zrealizowana przez architekta. Projektowanie ogrodów wymaga również tego, aby uważać na czynniki środowiskowe, które posiadają znaczny wpływ na to, które rodzaje roślin będą się w ogrodzie doskonale czuły. Rośliny występujące w naturze tylko w określonych terenach (przykładowo rośliny egzotyczne, rośliny nadmorskie i tak dalej) mogą się nie przyjąć w polskim klimacie nie tylko ze względu na temperaturę, a też na pasożyty.

Podczas ogrodu warto ponadto omówić kwestię tego, jak bardzo chcesz się nim opiekować, czyli ile czasu zamierzasz poświęcać na jego pielęgnację. Gdy nie posiadasz tyle samozaparcia do tego czy po prostu nie masz chęci, projektant dopasuje zieleń w ten sposób, by by wychodziły one naprzeciw Twoim wymaganiom, czyli były to np. rośliny nieskomplikowane w pielęgnacji (często są to drzewka iglaste, czyli cisy, cedry).

Najpierw badanie terenu, potem projektowanie ogrodów

Zanim projekt ogrodu zostanie Ci nakreślony, architekci powinni najpierw zorientować się w tym, jakie warunki ukształtowały się w Twoim ogrodzie. Zaufany architekt krajobrazu sporządzi:

    • ocenę powierzchni pod kątem właściwości gleby,
    • badania nasłonecznienia i zacienienia ogrodu,
    • analizę ułożenia terenu (kąt nachylenia i tak dalej).

Po rozpoznaniu Twoich potrzeb, sprawdzeniu możliwości i sprawdzeniu gruntu, fachowiec może finalnie zająć się tym, na czym najbardziej Ci zależy, czyli projektowaniem ogrodu.

Ogród jak malowany, czyli graficzny projekt ogrodu

Korzyścią zlecania projektowania ogrodów jest fakt, że po poznaniu detali, projektant przygotuje dla nas model ogrodu, a dokładniej przedstawienie ogrodu w postaci graficznej. Niezwykle często są to projekty w postaci realistycznej grafiki 3D, która rozjaśni nie tylko schemat ogrodu, ale także jego barwę z uwzględnieniem środowiska.

Sprawdzona firma projektująca ogrody

To na razie wszystko, jeśli idzie o projektowanie ogrodów. Dokładnych informacji na temat projektu Twojego ogrodu otrzymasz w firmie ogrodniczej znającej się na projektowaniu ogrodów. Dlatego gdy zależy Ci na skuteczności, profesjonalnej pomocy i pięknym ogrodzie, koniecznie sprawdź możliwości, które oferuje  projektowanie ogrodów, a na pewno się nie zawiedziesz.

Strona używa cookies
Ok